جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

حفاظت از منابع ژنتیکی ارزشمند فندق در استان اردبیل - خبر

 

 

حفاظت از منابع ژنتیکی ارزشمند فندق در استان اردبیل

منابع ژنتیکی ارزشمند و مقاوم به تنش‌های زیستی و سرمازدگی در استان اردبیل حفاظت می‌شود.

حفاظت از منابع ژنتیکی ارزشمند فندق در استان اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مهران اوچی رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل امروز در نشست تخصصی حفاظت، حراست و صیانت از فندق که در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد اظهار کرد: منابع ژنتیکی ارزشمند و مقاوم به تنش‌های زیستی و سرمازدگی در استان اردبیل حفاظت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دو زیستگاه منحصر به فرد فندق در سطح استان وجود دارد افزود: کشور ما در کمربند فندق خیز دنیا قرار دارد که در سالیان اخیر این نوار سبز از بین رفته است و تنها تک جمعیت‌هایی از آن در سطح دنیا وجود دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل تصریح کرد: واحد پژوهشی فندق در سال 85 در جهاد دانشگاهی استان تشکیل شد و در طی سال‌های 88 تا 90 دستاوردهای بسیار مهم و تاثیرگذاری داشته است.

اوچی گفت: بعد از فعالیت‌های گسترده و پژوهش‌های علمی در این حوزه سند جامع فندق استان تنظیم و برای جذب اعتبار به نمایندگان استان ارایه شد .

وی افزود: خوشبختانه با حمایت سازمان‌ها و واحدهای مختلف و با همکاری دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی موفق شدیم فاز عملیاتی پروژه را انجام دهیم و بررسی ژنتیکی فندق در زیستگاه‌های استان انجام گرفت.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل اظهار داشت: فاز دوم این پروژه شناسایی ژنوتیپ‌های برتر در مقابل سرمازدگی و تنش‌های محیطی است که امیدواریم انجام آن برای حفاظت از این گونه موثر باشد.