رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

جوان، سرمایه اصلی مملکت - خبر

 

 

جوان، سرمایه اصلی مملکت

یازدهم شعبان مصادف با سالروز ولادت با سعادت حضرت علي اكبر (ع)، روز جوان نامگذاري شده است. نگاه روز امروز به این موضوع پرداخته است.

 

 جوان، سرمایه اصلی مملکت  جوان، سرمایه اصلی مملکت  جوان، سرمایه اصلی مملکت  جوان، سرمایه اصلی مملکت

 

در تاریخ و روایات آمده است که حضرت علی اکبر (ع) همواره دقت ویژه ای به  اخلاق و رفتار خود داشت داشت به گونه ای که آن حضرت را از نظر ظاهر و رفتار شبیه ترین اهل بیت به پیامبر (ص) خوانده اند.

دوران نوجوانی و جوانى ،  دوره تعیین کننده ای در تکوین شخصیت انسان است. از این رو استفاده صحیح از دوران جوانی نقش مهمی در شکل گیری سرنوشت هر انسان دارد. زمان و انرژی ، دو سرمایه بزرگ جوانان است که استفاده هنرمندانه از آنها باعث خوشبختی دنیوی و اخروی فرد می شود. اما برای استفاده ى صحیح از عمر به ویژه در دوران جوانی ، به یك راه نماى آگاه و قابل اعتماد نیاز است و چه راهنمایی بهتر از قرآن کریم و عمل به سیره معصومین (ع) ؟

قرآن کریم دوران جوانى را دوران قوت و قدرت مى نامد. دین مبین اسلام جوانان را بهتحصیل علم و دانش ، اهتمام به ازدواج ، دوری از هوای نفس و کار و کوشش و خودسازی فراخوانده است.

جوانان، كانون شور و هيجان، مركز نشاط و سلامت، و سرمايه جامعه هستند؛ به همین خاطر مسئولان باید در برنامه ريزيهای خود،  نگاه ویژه ای به نسل جوان داشته باشند و تلاش کنند تا توانمندیهای جوانان شکوفا شود و شور و نشاط آنها در مسیرهای سازنده هدایت شود.

والدین نیز وظیفه دارند حساسیت ها و مقتضیات دوره جوانی درک کنند و رفتارهای تربیتی خود را متناسب با شرایط سنی فرزندان تنظیم کنند. اینکه برخی ها جوانی را می پسندند كه جوانی نكند ، نگاه درستی نیست زیرا از جوانان نمی شود انتظار داشت مثل آدم های هزار پیراهن پاره كرده زندگی كنند. با این حال جوانان هم باید بدانند که استفاده صحیح از عمر یک هنر و مهارت ارزشمند است و این وظیفه والدین ، رسانه ها و نظام آموزش و پرورش است که مهارتهای درست جوانی کردن را به جوانان بیاموزند.

پیشرفت، تعالی، عزت و سربلندی ایران اسلامی مرهون تلاش و مجاهدت شبانه روزی جوانان این مرزو بوم است. جوانان دیروز با حضور جانانه در جبهه های حق علیه باطل از آرمان های نظام و انقلاب دفاع کردند و جوانان امروز هم با تأسی از حضرت علی اکبر(ع)، پشتیبان ولایت و حافظ ارزش های اسلام، انقلاب ونیز امنیت و هویت ملی سرزمینمان هستند. پس بر همه مسئولان فرض است در جهت رفع مشکلات و معضلات این قشر از جمله بی کاری- نبود مسکن و رفع موانع ازدواج بکوشند.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل