جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

جمعیت سالمند اردبیل به 200 هزار نفر خواهد رسید - خبر

 

 

جمعیت سالمند اردبیل به 200 هزار نفر خواهد رسید

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: جمعیت سالخورده استان اردبیل در سال‌های آینده به بیش از 200 هزار نفر افزایش خواهد یافت.

جمعیت سالمند اردبیل به 200 هزار نفر خواهد رسید

فریبرز دهقان اظهار کرد: بعد از گذشت 17 سال جمعیت استان اردبیل به یک میلیون و 700 هزار نفر خواهد رسید و 200 هزار نفر به جمعیت سالمند استان افزوده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در کنار روبرو شدن با بحران بازنشستگی و صندوق‌های بازنشستگی کشور ما با یک بحران جدی در تامین سرباز و نیروهای کارگری روبرو خواهیم بود که برای کشور می‌تواند آسیب‌هایی را به همراه داشته باشد.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل با بیان اینکه مهاجرت از استان اردبیل به سایر استان‌ها بالاست و این استان پنجمین استان مهاجرفرست در کشور است، افزود: نرخ ولادت در اردبیل همتراز با کشور است به طوری که براساس آخرین آمارها نرخ ولادت در استان اردبیل 1.98 دهم می‌باشد.

دهقان گفت: با افزایش سن افراد و کم شدن زادوولد جمعیت ایران روبه پیری می‌رود و نمی‌توان جلوی این مسن شدن این جمعیت را گرفت.

وی بیان کرد: در یک فرآیند تدریجی و به دنبال سیاست‌گذاری‌های رخ داده در کشور کاهش جمعیت جوان و افزایش جمعیت میانسال و سالخورده رخ می‌دهد و نمی‌توان برای این موضوع جز راهکارهای تشویقی ویژه زوجین در حوزه فرزندآوری تدبیری کرد.

همچنین مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل نیز بحران جدی را در کاهش جمعیت جوان و افزایش سالخوردگان صندوق‌های بازنشستگی اعلام کرد و گفت: ما باید بحران صندوق‌های بازنشستگی را جدی بگیریم و ضرورت دارد از فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی صندوق‌های بازنشستگی حمایت کنیم تا به مرز ورشکستگی نروند.

قاسم رحیمی پیشنهاد کرد؛ مسئولان کشور سن بازنشستگی را از 60 سال به 65 سال افزایش دهند تا بحران صندوق‌های بازنشستگی تا حدودی فروکش کرده و به خط قرمز بحرانی نزدیک نشویم.