جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

جمعیت زندان‌های استان اردبیل کاهش می‌یابد - خبر

 

 

جمعیت زندان‌های استان اردبیل کاهش می‌یابد

رییس کل دادگستری استان اردبیل گفت: کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها بویژه زندانیان مالی از برنامه‌های بسیار مهم دستگاه قضایی این استان در سال جاری است.

جمعیت زندان‌های استان اردبیل کاهش می‌یابد

ناصر عتباتی افزود: قضات شاغل در حوزه‌های مختلف قضایی باید برای استفاده از راهکارهای جایگزین حبس تلاش کنند.

وی اظهارداشت: استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف به عنوان یک نهاد مردمی برای ایجاد فرهنگ صلح و سازش در جامعه و نیز استفاده از روش‌های میانجی‌گرانه نهادهای مردمی و افراد مختلف از جمله سایر راهکارهای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه است.

او گفت: هدف این تشکیلات حبس محکومان مالی سبک ،افراد ناتوان مالی در پرداخت مهریه و جوانان فاقد پیشینه کیفری نبوده و با تمام توان تلاش می‌شود افراد بدهکار مالی وارد زندان نشوند.

وی  با بیان اینکه  استفاده از روش کیفر خواست شفاهی در دستور کار قضات استان اردبیل قرار دارد، افزود: افرادی که مستحق زندان هستند باید در زندان ماندگار و کسانی که با جرایم سبک وارد زندان می‌شوند یا دارای جرایم غیرعمد ، مالی و مهریه باشند از زندان آزاد خواهند شد.

عتباتی اظهارداشت: زمینه آزادی کسانی که به جرم مهریه، نفقه و یا بدهی مالی غیرعمد در زندان هستند و مدت‌هاست که بخاطر عجز از پرداخت دین در زندان مانده‌اند با بررسی مجدد و با هماهنگی و وحدت فراهم خواهد شد.