سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

جمعیت حیات وحش مناطق حفاظت شده استان اردبیل افزایش یافت - خبر

 

 

جمعیت حیات وحش مناطق حفاظت شده استان اردبیل افزایش یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: بر اساس سرشماری‌های صورت گرفته جمعیت حیات وحش در جنوب این استان بویژه منطقه شکار ممنوع دربند مشکول شهرستان کوثر افزایش یافته است.

جمعیت حیات وحش مناطق حفاظت شده استان اردبیل افزایش یافت

سعید شهند گفت: بر اساس سرشماری و برآوردهای صورت گرفته جمعیت کل و بز بعنوان گونه شاخص و حمایت شده منطقه به نسبت سال گذشته افزایش داشته است.

او افزود: احداث و بهره‌برداری از پاسگاه محیط‌بانی ،افزایش منظم گشت و کنترل و تلاش‌های شبانه‌روزی محیط‌بانان و تجهیز اداره حفاظت محیط زیست کوثر به وسایل نظارتی در حفاظت و حراست از میراث طبیعی منطقه و همچنین بارش‌های امسال و جاری شدن چشمه‌ها در افزایش پوشش گیاهی و حیات وحش منطقه شکار ممنوع دربند مشکول تاثیر چشمگیری داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل همچنین بیان کرد: ثبت گزارش‌های متعدد مبنی بر مشاهده گونه پلنگ ایرانی در مناطق و زیستگاه‌های جنوب استان نشان از وجود زنجیره غذایی مطلوب در منطقه است که حفظ طبیعت و نگهداری از گونه‌های نادر حیات بعنوان میراث طبیعی استان یک امر لازم و ضروری است که در این زمینه همگان باید مشارکت و همکاری داشته باشند.

منطقه شکار ممنوع دربند مشکول در شهرستان کوثر در جنوب استان اردبیل و در اطراف رودخانه بزرگ و دایمی قزل‌اوزن به مساحت ۳۰ هزار هکتار تحت مدیریت و حفاظت محیط زیست استان اردبیل قرار دارد و از زیستگاه‌های بکر و مهم حیات وحش استان اردبیل محسوب می‌شود.

از گونه‌های شاخص جانوری منطقه پلنگ، کل و بز، خرس، سیاه گوش و گربه و از گونه‌های شاخص گیاهی منطقه درختان بنه، ارس، ریش بز، بادام وحشی، گون و شیرین زبان می‌باشند.