جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

جمعیت استان اردبیل در مرحله پیری است - خبر

 

 

جمعیت استان اردبیل در مرحله پیری است

مدیرکل ثبت احوال استان اردبیل گفت: جمعیت این استان در مرحله پیری و کهنسالی قرار گرفته که بسیار نگران‌کننده است.

جمعیت استان اردبیل در مرحله پیری است

شهرام رسولی افزود: با استفاده از پنجره جمعیتی جوان استان که بعنوان یک پنجره فرصت محسوب می شود مسوولان باید برای این امر برنامه‌ریزی مناسب را انجام دهند.

وی بیان‌کرد :در حال حاضر جمعیت استان اردبیل حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است که ۶۸ درصد آن شهری و ۳۲ درصد روستایی و از این مجموع  ۵۱.۲ درصد را مردان و ۴۸.۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

رسولی ادامه‌داد: با توجه به اینکه نرخ باروری کشور در مرحله نزولی است بنابراین با ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری سعی بر رفع موانع ازدواج، افزایش امید به زندگی، تکریم سالمندان، توجه به فرزندآوری و همچنین جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه بویژه در مناطق مرزی است تا با یک هدف‌گذاری ۲۰ ساله نرخ باروری و زادوولد افزایش یابد.

 وی درباره آمار فوتی‌های استان هم گفت: در سال ۹۸ به تعداد هفت هزار و ۳۸ مورد فوتی در استان ثبت شده که بیش از ۹۴.۴ درصد فوتی‌ها در مهلت تعیین شده (۱۰ روز) به ثبت رسیده است.

او صدور کارت ملی هوشمند را یادآور شد و افزود: صدور کارت ملی هوشمند، تغییر نام و نام خانوادگی و ارائه خدمات هویتی نیز از دیگر وظایف سازمان ثبت احوال کشور است که در سال گذشته  ۹۱ هزار و ۶۶۸ مورد کارت هوشمند ملی و ۸۳ هزار و ۱۵۴شناسنامه مکانیزه در استان صادر شده است.