جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

جلسه کارگروه توسعه معدن در اردبیل - خبر

 

 

جلسه کارگروه توسعه معدن در اردبیل

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: وجود معادن پراکنده و گاه غیرقابل سودآور به زیستگاه‌ها و محیط‌های طبیعی خسارت وارد کرده و آنها را به مرز نابودی کشیده است.

جلسه کارگروه توسعه معدن در اردبیل

سید رضا موسوی صبح امروز در جلسه کارگروه توسعه معدن در اردبیل اظهار کرد: بالاتر از هرگونه سرمایه‌گذاری حفظ محیط زیست یکی از دغدغه‌های جدی ما است و در استان نیز با تاکید استاندار اردبیل این موضوع و رعایت آن خط قرمز به شمار می‌رود.

وی یکی از ضعف‌ها و کاستی‌های این استان را صدور مجوز استخراج و اکتشاف معادن به شکل پراکنده اعلام کرد و افزود: این امر کار نظارت و مراقبت ما را در استخراج و اکتشاف معادن چندین برابر دشوار کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل زخمی شدن زیستگاه‌ها و محیط‌های طبیعی را به ضرر افراد جامعه و نسل آینده توصیف کرد و گفت: باید از این پراکنده عمل کردن خودداری کنیم و در همه زمینه‌ها یکپارچه و منسجم کار را به پیش ببریم.

موسوی با بیان اینکه معادن باید از ظرفیت و توان خوب سرمایه‌گذاری برخوردار بوده و امکان توسعه همه‌جانبه را داشته باشد، عنوان کرد: گاه در معادنی صدور مجوز انجام می‌شود که اکتشاف و استخراج آن هیچ منفعتی ندارد بلکه به نابسامانی محیط طبیعی نیز منجر می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه هیچگونه محدودیتی در صدور مجوز و اعلام موافقت با طر‌ح‌های عظیم سرمایه‌گذاری معدنی به ویژه در مرحله مطالعات اولیه وجود ندارد، ادامه داد: قطعا در صدور مجوز نهایی دقت لازم انجام می‌شود تا مبادا این امر مغایر با برخی قوانین و مقررات حاکم در جامعه باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با قدردانی از تلاش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در تهیه طرح‌های آمایشی معدنی برای جذب سرمایه‌گذاران در قالب سه پهنه معدنی تصریح کرد: امیدواریم در همه این حوزه‌ها نتایج به دست آمده مفید و موثر باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این جلسه همچنین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل نیز گفت: ما هیچگونه محدودیتی در اعمال موافقت برای زون‌های معدنی نداریم اما باید در زمان استخراج و اکتشاف موارد مورد نظر در حریم ساختگاه سد مورد توجه قرار گیرد.

داود نجفیان بیان کرد: بیش از 16 سد در استان اردبیل در حال ساخت و مطالعه است که دو مورد آن در مشگین‌شهر و هشت مورد آن در خلخال است که با توجه به زون‌های معدنی در این دو منطقه باید در انجام اقدامات نهایی هماهنگی‌های لازم برای امر استخراج و اکتشاف انجام شود تا یک تعارض در فعالیت حوزه آب با فعالیت‌های معدنی را شاهد نباشیم.