جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

جریمه 8 میلیون تومانی برای تخریب هر هکتار از منابع طبیعی - خبر

 

 

جریمه 8 میلیون تومانی برای تخریب هر هکتار از منابع طبیعی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: جریمه هر هکتار تخریب اراضی، مراتع و منابع طبیعی 8 میلیون تومان تعیین شده است تا با متخلفان برخورد جدی‌تری قضایی انجام شود.

جریمه 8 میلیون تومانی برای تخریب هر هکتار از منابع طبیعی

شهامت هدایت صبح امروز در جلسه کمیته حفاظت و صیانت از منابع طبیعی و عرصه‌های جنگلی در اردبیل اظهار کرد: این منابع اعم از مرتع، اراضی مزروعی و همچنین جنگل‌ها و مواهب خدادادی است که همه موهبتی است که باید با امانتداری صادقانه به نسل‌های بعدی انتقال داده شود.

وی با بیان اینکه امسال سعی کردیم تا پروژه‌های متعددی را در احیا، اصلاح و توانمندسازی مراتع و جلوگیری از تخریب‌های احتمالی انجام دهیم، افزود: امسال سعی کردیم بسیاری از پروژه‌ها را به خود مردم واگذار کنیم تا با مشارکت آنها انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: جریمه هر هکتار تخریب اراضی مراتع و منابع طبیعی 8 میلیون تومان تعیین شده است تا با متخلفان برخورد جدی‌تری قضایی انجام شود.

هدایت تصریح کرد: با توجه به اینکه همه این سرمایه‌ها، انفال و بیت‌المال محسوب می‌شود نباید توسط عده‌ای تخریب و یا از بین برود در حالی که بهره‌برداران اعم از دامداران و کشاورزان باید بهترین بهره را از این مراتع و اراضی ملی داشته باشند.

وی افزود: با تشکیل صندوق توسعه منابع طبیعی حرکت‌ها و اقدامات خوبی آغاز شده و همچنان سعی بر این است تا در این بخش طبق قرارداد واگذاری‌ها انجام شده و در عرصه صیانت و حفاظت از این منابع اقدامات موثری انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری  استان اردبیل بیان کرد: ما از مشارکت مردم در عرصه مقابله و جلوگیری از آتش‌سوزی‌های احتمالی نتیجه خوبی گرفتیم و بر همین اساس تلاش می‌کنیم تا ایرادات و اشکالات یکی پس از دیگری در این زمینه برطرف شود.

هدایت در مورد فصل و زمان کشت پاییزه و احتمال آزاد برخی از تحقیق‌ها در اراضی ملی و مرتعی در شمال استان عنوان کرد: برای صیانت از انفال و اموال عمومی شش اکیپ را با کانکس سیار با تمامی تجهیزات و امکانات به کار گرفتیم تا با همراهی دستگاه قضایی  و انتظامی با متخلفان برخورد قانونی و جدی انجام دهند.

وی افزود: همانند سال گذشته به ازای هر هکتار تخریب مرتع و اراضی ملی 8 میلیون تومان جریمه برای متخلفان در نظر گرفته شده است که پروند‌ه‌های مربوط به سال گذشته در مراجع قضایی در مرحله صدور حکم است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری  استان اردبیل با بیان اینکه دستگاه قضا در یک شعبه خاص و خارج از نوبت به این پرونده‌ها رسیدگی می‌کند، اظهار کرد: تمام تلاش ما بر این است تا با همکاری جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و دستگاه های انتظامی و قضایی بتوانیم با متخلفان در این زمینه برخورد کنیم تا اجازه تخریب اراضی ملی و مراتع صادر نشود.

به گزارش خبرگزاری فارس، هدایت از جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای است خواست حتما به زارعان قانونی که دارای دفترچه زراعت هستند خدمات ارائه کرده و از ارائه خدمات به افراد دیگر که سودجو و فرصت‌طلب هستند خودداری کنند.