جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

جذب 1500 سهمیه استان از محل تسهیلات باز آفرینی بافت فرسوده - خبر

 

 

جذب 1500 سهمیه استان از محل تسهیلات باز آفرینی بافت فرسوده

استاندار اردبیل پیگیری جذب یک هزار و 500 سهمیه این استان از محل تسهیلات بازآفرینی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی را خواستار شد.

جذب 1500 سهمیه استان از محل تسهیلات باز آفرینی بافت فرسوده

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، خدابخش در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان اردبیل گفت: بانک مسکن تسهیلات 24 درصدی به ازای هر واحد مسکونی می دهد، 10 درصد آن را دولت متعهد شده که باید در اردبیل، پارس آباد، مشگین شهر و خلخال جذب آن پیگیری شود. وی گفت: اطراف بقعه شیخ صفی مساله خاص خود را دارد و شهرداری چندین پرونده تکمیل کرده که در صورت نهایی شدن نسبت به تعویض زمین اقدام خواهد شد.

استاندار اردبیل افزود: در پارس آباد نیز توسعه بی رویه حاشیه شهر نیازمند توجهی ویژه است چرا که از طرفی نمی توان جلوی مهاجرت را گرفت و از سوی دیگر ساخت و سازها به نحوی است که حتی برای جانمایی ترانس برق در آن محله ها مشکل وجود دارد. خدابخش گفت: مشاوران باید طرح های تفصیلی و جامع را بازنگری کنند؛ سیلو در اردبیل و ترمینال و میدان تره بار درون شهر پارس آباد قرار دارد که این امر نشان می دهد سرعت توسعه این شهرها بالاست و باید این امر مد نظر باشد.

وی افزود: ساخت و ساز در بافت های تاریخی نیز با مشکلاتی روبروست و به خصوص در سال های اخیر با قطع مشوق ها، در مواردی افراد حتی برای اسکان در خانه های خود تمایلی نداشتند و در صورت ارایه نشدن مشوق از سوی دولت نمی توان در این زمینه کاری کرد. استاندار اردبیل افزود: در مواردی این مشکلات باعث شده تا از برخی بافت های تاریخی آسیب هایی متوجه شهر نیز بشود و مسوولان امر باید در کنار رعایت ضوابط میراث فرهنگی، واقع نگر نیز باشند چرا که بافت های تاریخی عملا در حال اضمحلال هستند.