جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

جایگاه سوم اردبیل با تولید 20 کیلوگرم عسل در کشور - خبر

 

 

جایگاه سوم اردبیل با تولید 20 کیلوگرم عسل در کشور

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استان اردبیل با میانگین تولید 20 کیلو و 200 گرم از هر کلنی رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است.

جایگاه سوم اردبیل با تولید 20 کیلوگرم عسل در کشور

بهلول تکلوی اظهار کرد: با توجه به اهمیت تولید عسل سبلان با برند مشخص و فروش و صادرات این محصولات در داخل و خارج از کشور ضرورت دارد به صنعت زنبورداری بیش از هر زمان دیگر توجه شود.

وی افزود: بر اساس آخرین آمارگیری در سال گذشته بیش از 6 میلیون و 700 هزار کلنی زنبور عسل شناسایی و مشخصات آن به ثبت رسیده به طوری که تولید عسل در کشور بیش از 77 هزار و 400 تن اعلام شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استان اردبیل با میانگین تولید 20 کیلو و 200 گرم از هر کلنی رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است.

تکلوی ادامه داد: بر اساس این آمارگیری شرایط استان اردبیل نیز با 304 هزار کندو و کلنی زنبور عسل و تولید سالانه بیش از 6 هزار تن وضعیت مناسبی را در سطح کشور داریم به طوری که علاوه بر مصرف داخلی استان و مصرف داخلی در کشور بخشی از تولیدات عسل به خارج از کشور نیز صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: استان اردبیل از لحاظ میانگین تولید با 20 کیلو و 200 گرم عسل از هر کلنی رتبه سوم کشور را دارد به طوری که 8 درصد عسل تولیدی کشور مربوط به اردبیل است و اقدامات خوبی برای تقویت این بخش انجام شده است.

وی فعالیت 3 هزار و 800 زنبوردار فعال را در این بخش برای تولید عسل با شهرت و برند سبلان یادآور شد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال با توجه به شرایط مناسب آب وهوایی و بارندگی‌ها بیش از 7 هزار تن عسل دراستان اردبیل تولید شود که 14 درصد آن به مصرف استانی مربوط شده و بیش از 86 درصد تولیدات به سایر استان‌ها و کشورهایی همچون عراق، مالزی و امارات صادر می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل درآمد حاصل از فروش این محصول را 45 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: ما از سال گذشته اقدام خوب و موثری را در جمع‌آوری فروشندگان عسل نامرغوب با بسته‌بندی رنگی آغاز کردیم به طوری که به جمع‌آوری این شیشه‌های رنگی سعی می‌کنیم تا در قالب ایستگاه‌های تولید و عرضه عسل باکیفیت بتوانیم گردشگران و مسافران را از خرید این محصول راضی نگه داریم.

تکلوی جایگاه ممتاز تولید و عرضه عسل را در استان اردبیل یادآور شد و افزود: با همکاری مراجع قضایی، پلیس و راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی استان اردبیل تلاش کرد تا بساط عسل‌فروشی‌های کنار جاده و در مسیر گردشگری را برچیده و زمینه استقرار فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های عرضه باکیفیت عسل سبلان را فراهم کند تا به برند عسل سبلان لطمه‌ای وارد نشود.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی اظهار کرد: با آغاز فصل گردشگری این کنترل‌ها و نظارت‌ها ادامه دارد تا عده‌ای عسل‌فروشی متقلب از فرصت پیش آمده سوءاستفاده نکنند تا با اطمینان خاطری گردشگران و مسافران عسل باکیفیت را خریداری کرده و به عنوان سوغات با خود ببرند.