حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۷

ثبت 870 اثر تاریخی باستانی اردبیل در فهرست آثار ملی - خبر

 

 

ثبت 870 اثر تاریخی باستانی اردبیل در فهرست آثار ملی

تاکنون 870 اثر تاریخی و فرهنگی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ثبت 870 اثر تاریخی باستانی اردبیل در فهرست آثار ملی

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کریم حاجی‌زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل در جلسه بررسی حفاظت از آثار تاریخی و باستانی استان اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل از دیرباز به دلیل موقعیت و شرایط جغرافیایی به عنوان گذرگاه و مسیر مهاجرت بوده است.

وی با بیان اینکه چنین موقعیت جغرافیایی سبب شده تا اردبیل محل شکل‌گیری تمدن‌های تاریخی بوده و آثار فاخر تاریخی در این استان شکل گیرد، تصریح کرد: تاکنون دو هزار اثر از دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در استان شناسایی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به ثبت 870 اثر در فهرست آثار ملی بیان کردبقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی واقع در شهر اردبیل نیز یکی از 19 اثر جهانی ثبت شده در فهرست آثار جهانی یونسکو است که سالانه گردشگران زیادی را از نقاط مختلف جهان به سوی این اثر تاریخی می‌کشاند.

وی با بیان اینکه اردبیل به لحاظ کثرت آثار باستانی یکی از استان‌های مهم کشور است، افزود: آثار باستانی متعددی در استان شناسایی شده که نیازمند مطالعه جدی و حراست و صیانت استکه در حد توان تلاش می‌کنیم تا در این زمینه اقدامات لازم و اساسی را انجام داده و حفاظت از آنها را شاهد باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: همچنان آثاری با قابلیت ثبت ملی و جهانی در استان موجود است که تحقق آن توجه جدی به ظرفیت‌های استان را می‌طلبد و باید تلاش شود تا با انجام اقدامات و مطالعات لازم زمینه برای ثبت ملی و بین‌المللی این آثار فراهم شود.