جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

ثبت کوچ عشایر شاهسون در میراث ملی کشور - خبر

 

 

ثبت کوچ عشایر شاهسون در میراث ملی کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ثبت کوچ عشایر شاهسون در میراث ملی کشور خبر داد و گفت: بعد از چند سال وقفه جشنواره کوچ عشایر به صورت ملی از سال گذشته برگزار می‌شود و مورد توجه قرار گرفته است.

ثبت کوچ عشایر شاهسون در میراث ملی کشور

کریم حاجی‌زاده در آستانه ششمین جشنواره کوچ عشایر در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار کرد: بعد از چند سال وقفه از سال گذشته جشنواره کوچ عشایر به صورت ملی و با تاکید مسئولان استانی برگزار می‌شود و در تقویم جشنواره‌های استانی و ملی مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: جشنواره‌ها در حقیقت رویدادهایی هستند که با نگاه مکمل و مقوم اقتصاد برای جوامع مختلف اعم از شهری، روستایی و عشایری محسوب می‌شوند.

حاجی‌زاده با بیان اینکه صنعت گردشگری می‌تواند صنعت تکمیلی برای توسعه صنایع کشاورزی و حوزه‌های مختلف صنعت و خدمات محسوب شود، بیان کرد: ما معتقدیم جشنواره‌هایی همچون جشنواره ملی کوچ عشایر در کنار نمایش توانمندی‌های این جامعه مولد ظرفیت‌های جامعه عشایری بتواند در کنار دامپروری، کشت و زرع از درآمدهای اقتصادی صنعت گردشگری نیز بهره‌مند شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل عنوان کرد: ما اگر بتوانیم اقتصاد تکمیلی را در قالب جشنواره‌ها و رویدادهای حوزه گردشگری به درآمد جامعه عشایری متصل کنیم قطعا توانمندی اقتصادی آنها بالا خواهد رفت.

حاجی‌زاده به نحوه زندگی جامعه عشایری هماهنگ با طبیعت و بها دادن به مسائل زیست محیطی در کنار برقراری رابطه مطلوب انسان و محیط در یک الگوی مناسب و موفق اشاره کرد و گفت: در ساختار جامعه عشایری و هدفمند کردن این حوزه اصول و قواعد و مدل‌هایی وجود دارد که می‌تواند برای مخاطبان جذاب باشد.

وی افزود: ما اگر بتوانیم توانمندی جامعه عشایری را در قالب جشنواره‌هایی همچون کوچ عشایری به بهره‌برداری‌های مناسب اقتصادی متصل کنیم قطعا یک زیرساخت و زمینه‌ای مناسب در توانمندی‌های اقتصادی با تکیه بر رونق صنعت گردشگری شکل خواهد گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تولید محصول ارگانیک، حفظ زندگی سنتی در جامعه روستایی و عشایری و بها دادن به آداب و سنن و رسوم این جامعه را از جمله برجستگی‌های جمعیت عشایری توانمند توصیف کرد و گفت: بر همین اساس در سال‌های گذشته آیین کوچ عشایری شاهسون به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده و ما بهتر می‌توانیم از این قابلیت با همراهی تورگردان‌ها و آژانس‌های مسافرتی در جذب گردشگران موفق عمل کنیم.

حاجی‌زاده کوچ عشایری را تابع اراده فردی ندانست و گفت: این امر وابسته به شرایط اقلیمی و زیستی است که می‌تواند یک بستر مناسب برای ایجاد توانمندی‌های بیشتر باشد چرا که عشایر از دیرباز بر اساس طبیعت انسان، حیوان و حتی رشد گیاه کوچشان را متناسب شرایط جغرافیایی انجام می‌دهند که گاه کوچ زودهنگام مانع تولید علوفه مناسب و سرسبزی دامنه‌های سبلان می‌شود.

وی افزود: باید در این فرایند سعی شود تا آداب و رسوم سنتی به دور از زندگی ماشینی مورد توجه قرار گیرد تا یک شرایط معیوب و نامطلوبی را در این حوزه شاهد نباشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل عنوان کرد: ما در قالب جشنواره کوچ عشایر می‌توانیم تمام ارزش‌ها و آسیب‌های جامعه را ببینیم و به اقتصاد جامعه عشایری در سایه برگزاری این رویداد گردشگری کمک کنیم که در این زمینه یک اقدام و حرکت مناسب و مطلوب مورد نیاز است.