جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

ثبت دو شهر استان اردبیل به عنوان شهر ملی صنایع دستی - خبر

 

 

ثبت دو شهر استان اردبیل به عنوان شهر ملی صنایع دستی

استاندار اردبیل گفت: برای نخستین بار در تاریخ استان، دو شهر از اردبیل به عنوان شهر ملی صنایع دستی به ثبت رسید تا شهر عنبران به عنوان شهر ملی گلیم و شهر اصلاندوز به عنوان شهر ملی ورنی در سطح کشور معرفی شود.

ثبت دو شهر استان اردبیل به عنوان شهر ملی صنایع دستی
اکبر بهنام‌جو در جلسه بررسی ثبت شهرهای ملی صنایع‌دستی اظهار کرد: امروز شاهد ثبت دو شهر از استان اردبیل به‌عنوان شهر ملی صنایع‌دستی هستیم.
 
وی افزود: این اقدام برای نخستین بار در تاریخ استان ثبت می‌شود تا از این پس شهر عنبران به عنوان شهر ملی گلیم و شهر اصلاندوز به عنوان شهر ملی ورنی در سطح کشور معرفی شود که نتایج و ثمرات شایان توجهی به دنبال خواهد داشت.
 
استاندار اردبیل تصریح کرد: هنرصنعت مردم اردبیل، همواره یادگار بی‌نظیر تاریخ و تمدن و فرهنگ و طبیعت این دیار است و انتخاب شهرهای صنایع‌دستی نمادی از فرهنگ و هنر ایرانی در سطح ملی و فرصتی برای توجه روزافزون به ظرفیت‌های متفاوت شهرها، کمک به رونق تولید و اقتصاد پایدار و اعتلای برندهای ارزشمند شهری است.
 
بهنام‌جو ادامه داد: امروز روزی به‌یادماندنی برای مردم خطه مغان به ویژه شهر اصلاندوز و مردم غیور شهر عنبران است که بانوان و دختران نجیب و هنرمند این خطه، تاریخ، طبیعت و فرهنگ این دیار را با دل‌بافته‌ای رنگین و وزین به نام‌های ورنی مغان و گلیم عنبران روایت می‌کنند.
 
وی گفت: در روستاها و قشلاقات شهرستان اصلاندوز یک هزار و ۸۰۰ بافنده، ۶۰ درصد تولیدات ورنی استان را تولید می‌کنند و در ۳۰ کیلومتری مرکز استان در شهر مرزی عنبران از توابع شهرستان نمین نیز زنان و دختران منطقه سالانه بیش از ۱۲۰ هزار مترمربع گلیم تولید می‌کنند.