سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

ثبت جهانی سبلان به عنوان کوه مقدس در دستور کار قرار دارد - خبر

 

 

ثبت جهانی سبلان به عنوان کوه مقدس در دستور کار قرار دارد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: ثبت جهانی سبلان به عنوان کوه مقدس در سطح ملی بررسی شده و در دستور کار قرار دارد.

ثبت جهانی سبلان به عنوان کوه مقدس در دستور کار قرار دارد

کریم حاجی‌زاده اظهار کرد: استان اردبیل در حوزه گردشگری روی دو بخش طبیعت و تاریخ است و در اصل هر اقتصاد گردشگری که سرمایه خود را حفظ نکند به تولید ثروت منجر نخواهد شد.

وی افزود: ثبت جهانی کوه سبلان به عنوان یک کوه مقدس جهان در سطح ملی در دستور کار قرار دارد و می‌توان با در نظر گرفتن جنبه‌های تاریخی این مساله مجموعه پتانسیل‌های گردشگری استان را شناسایی کرده و سرمایه‌گذاری بر طبق آن انجام گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ‏با اشاره مبلغ مورد نیاز جهت مطالعه ثبت جهانی کوه سبلان تصریح کرد: برای مطالعه طرح ثبت جهانی سبلان مبلغی بالغ بر ۷۵۰ میلیون تومان مورد نیاز است.

حاجی‌زاده بیان کرد: علاوه بر کوه سبلان جنگل‌های فندقلو و موران که پیوست جهانی مناطق ارسباران خواهد شد به عنوان پتانسیل‌های طبیعی برای گردشگری استان مثمر ثمر خواهد شد.

به گزارش خبرگزار فارس، وی گفت: این مناطق با ثبت جهانی در فهرست میراث بشری قرار می‌گیرند که این موضوع خود تبلیغ بزرگی برای حضور گردشگران در این مناطق خواهد بود.