رونق تولید ملی | دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۸

تکیه بر اقتصاد نفت باید به کمترین حد برسد - خبر

 

 

تکیه بر اقتصاد نفت باید به کمترین حد برسد

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت: تکیه بر اقتصاد نفت نمی‌تواند در مدیریت کشور یک شیوه مطمئن و قابل اعتماد باشد که ضروری است با بازتعریف در این حوزه بتوانیم نحوه درآمدها و هزینه‌کردهایمان را تغییر بدهیم.

تکیه بر اقتصاد نفت باید به کمترین حد برسد

 هاشم مظفری عصر امروز در نشست تخصصی اقتصاد بر محوریت تولید و صادرات در اردبیل اظهار کرد: ما باید در مسیری حرکت کنیم تا بدون تکیه بر منابع نفتی و یا با کمترین پشتیبانی زمینه‌ای را فراهم کنیم تا کارکردهای اقتصادی و فعالیت‌ها در این حوزه شکل متنوعی را به خود بگیرد.

وی با یادآوری اینکه بهترین جایگزین در اقتصاد نفت توجه به تولید داخلی همراه با تنوع محصولات صادراتی، بخش معدن و صنایع تبدیلی و فرآوری‌های متنوع است، تصریح کرد: استان اردبیل در این زمینه باید گام‌های اساسی و جدی را بردارد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل از تزریق 10 میلیارد تومان اعتبار برای فعال کردن واحدهای تولیدی و اشتغال‌زا خبر داد و گفت: این اعتبار برای رونق اقتصادی در بخش‌های مختلف به صاحبان تولید و سرمایه تزریق می‌شود.

مظفری در مورد هزینه‌کرد محل اعتبارات نمایندگان افزود: از 74 میلیارد تومان سهم استان از این محل تاکنون کمتر از 30 میلیارد تومان به استان اردبیل اختصاص یافته که برای هزینه‌کرد آن تصمیم‌گیری در کمیته‌های توزیع استانی انجام می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: اغلب نمایندگان این منابع اعتباری را به حوزه‌ها و بخش‌های مختلف عمران روستایی و شهری و توسعه طرح‌های زیربنایی اختصاص دادند که امیدواریم با تخصیص مابقی مبلغ یاد شده بتوان در رفع مشکلات و نارسایی‌ها اقدام اساسی را انجام داد.

مظفری از اختصاص 65 میلیارد تومان اعتبار به عنوان سهم ملی استانی شده به اردبیل خبر داد و اضافه کرد: تاکنون بیش از 63 میلیارد تومان این رقم تخصیص پیدا کرده است.

وی افزایش 20 برابری اعتبارات حوزه مدیریت بحران و 18 برابری اعتبارات استانی را یادآور شد و ادامه داد: سهم استان از محل اعتبارات درآمد نفت 28 میلیارد تومان بود که تاکنون بیش از 75 درصد آن پرداخت شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل به افزایش اعتبارات عمرانی نیز اشاره کرد و گفت: این افزایش تا 15 برابر بوده که به نسبت سال‌های گذشته که ارقام تخصیصی بسیار پایین بوده رقم قابل توجه به شمار می‌رود.