جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

تولید گوجه‌فرنگی در شهرستان کوثر کاهش یافت - خبر

 

 

تولید گوجه‌فرنگی در شهرستان کوثر کاهش یافت

مدیر جهاد کشاورزی کوثر گفت: سطح زیرکشت و تولید گوجه‌فرنگی در این شهرستان در مقایسه با تولید سال گذشته ۱۶۵ هکتار کاهش یافت.

تولید گوجه‌فرنگی در شهرستان کوثر کاهش یافت

خیبرعلی جلیلی با اشاره به اینکه شهرستان کوثر در جنوب استان اردبیل یکی از قطب‌های بزرگ تولید گوجه‌فرنگی استان اردبیل است ، افزود: دلیل کاهش سطح زیرکشت محصول قیمت پایین محصول در زمان برداشت است.

وی اظهارداشت: بیش از هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی مستعد کشاورزی کوثر زیرکشت صیفی‌جات می‌رود که در سال گذشته از این میزان  ۹۷۵ هکتار فقط به کاشت گوجه اختصاص داده شده و امسال نیز به ۸۲۰ هکتار کاهش یافت.

مدیر جهاد کشاورزی کوثر گفت: این شهرستان مقام اول تولید ارگانیک گوجه‌فرنگی استان اردبیل را از لحاظ کیفیت تولید بخود اختصاص داده ، ولی از لحاظ وسعت و سطح زیرکشت این محصول کشاورزی شهرستان دوم استان است.

جلیلی یکی از مشکلات عمده کشاورزان را نبود کارخانه‌های  فرآوری، رب‌سازی ، بسته‌بندی و نیز سردخانه دانست و افزود: با توجه به محدودیت‌های دولت برای راه‌اندازی چنین واحدهای تولیدی تاکنون هیچ سرمایه‌گذاری آمادگی خود را برای راه‌اندازی یک واحد فرآوری این محصول  اعلام نکرده است.

وی بیان کرد: در هر هکتار با آبیاری غرق آبی ۳۰ تن و با آبیاری نوین تیپ نواری ۶۰ تن در هکتار برداشت گوجه‌فرنگی می‌شود  که با توجه به سطح زیرکشت امسال گوجه فرنگی بیش از ۵۰ هزار تن محصول در مزارع زیرکشت این شهرستان تولید و به قیمت پایین روانه بازار مصرف شد.

وی اظهارداشت: در حال حاضر درآمد بیش از ۷۰ درصد جمعیت بخش فیروزآباد کوثر  و روستاهای همجوار از محل کشت محصولات جالیزی و گوجه‌فرنگی است ولی بدلیل وجود واسطه‌ در بازار ، محصول تولید شده در زمان برداشت به نازل‌ترین قیمت فروخته شد.