سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

تولید گردو در ایران افزایش می‌یابد - خبر

 

 

تولید گردو در ایران افزایش می‌یابد

نماینده و کارشناس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایران گفت: با اجرای طرح اصلاح باغ‌های گردو ، تولید این محصول گرانبهای کشاورزی در کشور بطور محسوسی افزایش خواهد یافت.

تولید گردو در ایران افزایش می‌یابد
اصغر سلیمانی روز سه‌شنبه در کارگاه آموزشی اصلاح باغ‌های گردو در خلخال افزود: ایران چهارمین کشور تولیدکننده گردو در دنیا است ولی بدلیل استفاده از نهال‌های بذری عملکرد و کیفیت محصول تولیدی در آن کم بوده و قابل رقابت در بازارهای جهانی نیست.
 
وی با بیان اینکه گردو یکی از محصولات مهم خشکباری در دنیا بوده و در کشور ما نیز جایگاه مهمی دارد ، اظهارکرد: باغ‌های گردوی استان اردبیل بدلیل واقع شدن در منطقه سردسیر جزو استان‌های آسیب‌پذیر از سرمای دیررس بهاره بوده و حساسیت درختان گرودی بذری به یخبندان‌های دیررس بهاره باعث نوسانات شدید تولید شده و خسارت‌های زیادی را به باغداران تحمیل می‌کند.
 
او تشریح کرد: اجرای طرح اصلاح باغات گردوی موجود از طریق اجرای طرح‌های نوین از جمله سرشاخه‌کاری با ارقام اصلاح شده و تجاری بر روی درختان گردوی قدیمی برای افزایش سطح کمی و کیفی و مقابله با سرمازدگی محصول ضرورت دارد.
 
وی حجم زیاد باغات گردوی بذری در مناطق مختلف کشور و نیز کمبود نیروی ماهر برای سرشاخه‌کاری درختان گردوی کهنسال را از موانع اجرای طرح اصلاح باغ‌های گردو و تسریع در کار تعویض تاج درختان ذکرکرد.
 
وی با اشاره به اهمیت شرکت مجریان طرح سرشاخه‌کاری در کارگاه‌های آموزشی اصلاح باغ‌های گردو افزود: دوره‌های آموزشی متعددی برای تربیت نیروهای ماهر در حال انجام بوده و دوره‌های مختلفی هم برای آشنایی باغداران و کارشناسان با خصوصیات ارقام اصلاح شده و نحوه مدیریت باغات سرشاخه‌کاری برگزار خواهد شد.
 
سلیمانی اظهارکرد: اخیرا کارگاه آموزشی نیز برای بررسی مشخصات اقلیمی موردنیاز گردو ، خصوصیات ارقام تجاری و سازگاری آنها با منطقه برگزار شد.
 
وی با بیان اینکه شهرستان خلخال به عنوان بزرگترین قطب تولید گردوی استان اردبیل در صورت اجرای طرح سرشاخه‌کاری شاهد افزایش کمی و کیفی گردو و کاهش مخاطرات کشاورزی و سرمازدگی خواهد بود ، گفت: گروه‌های مختلف برای سرشاخه‌کاری تشکیل شده و پس از تکمیل دوره‌های آموزش عملی ، عملیات اجرایی ۱۱ هزار مورد سرشاخه‌کاری درختان گردو  فروردین سال آینده در خلخال آغاز می‌شود.