سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

تولید سالانه بیش از 240 هزار تن شیر در استان اردبیل - خبر

 

 

تولید سالانه بیش از 240 هزار تن شیر در استان اردبیل

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان اردبیل از تولید سالانه 240 هزار و 300 تن شیر در استان اردبیل خبر داد.

تولید سالانه بیش از 240 هزار تن شیر در استان اردبیل

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بهلول تکلوی از تولید ۴۳ درصد شیر در این استان به صورت صنعتی خبر داد و افزود: این میزان از فعالیت ۹۳ واحد گاوداری شیری صنعتی به ظرفیت ۱۴ هزار و ۳۹۴ راس تولید می شود.

وی با اشاره به وجود ۳۶۰ هزار راس دام سنگین شامل گاو و گاو میش و تعداد 2 میلیون راس دام سبک شامل گوسفند و بز تصریح کرد: ۱۶۰ مرکز جمع آوری شیر نیز با ظرفیت جمع آوری روزانه ۴۸۰ تن در سطح استان فعال است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان اردبیل با اشاره به صادرات سالانه بالغ بر ۱۰۰ هزار تن انواع فرآورده های لنبی از این استان به سایر استانها بیان داشت: امسال افزایش تولید شیر با کیفیت و سالم از اولویت برنامه های امور دام بوده که در این راستا فعال کردن واحدهای غیرفعال و تبدیل دامداری‌های سنتی به صنعتی و نیمه صنعتی در برنامه کاری قرار دارد.

تکلوی همچنین از پایین بودن سرانه مصرف شیر در استان خبر داد و عنوان کرد: مصرف سرانه شیر در کشور و استان نسبت به میانگین جهانی پائین و حدود ۱۰۵ کیلوگرم بوده، این در حالی است که در کشورهای اروپایی مصرف سرانه ۳۵۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم است.

وی حداقل نیاز هر فرد به شیر و فرآورده های آن را سالانه ۱۶۰ کیلوگرم و در حد مطلوب ۳۰۰ کیلوگرم برشمرد و فرهنگ سازی به منظور افزایش مصرف سرانه و تضمین سلامت افراد جامعه را ضروری دانست.