جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

تولید بیش از 600 هزارتن گندم در استان اردبیل - خبر

 

 

تولید بیش از 600 هزارتن گندم در استان اردبیل

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: امسال بیش از 600 هزار تن گندم از زمین های کشاورزی این استان برداشت می شود.

تولید بیش از 600 هزارتن گندم در استان اردبیل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، احمد شهریار افزود: در سال زراعی جاری بیش از 305 هزار هکتار زمین کشاورزی در این استان زیر کشت محصول استراتژیک گندم رفته که 170 هزار هکتار آن آبی و 235 هزار هکتار نیز دیم می باشد.
 
وی گفت: برداشت گندم از مزارع شمالی استان پایان یافته و برداشت در برخی از مناطق مرکزی و جنوبی نیز در حال انجام است ولی در برخی از مناطق سردسیری خلخال هنوز آغاز نشده است.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان خشکسالی پاییز و زمستان سال گذشته همراه با سرمای اردیبهشت امسال را دلیل کاهش نسبی گندم تولیدی امسال در این استان در مقایسه با سال گذشته دانست.
 
شهریار همچنین گفت: برای خرید تضمینی گندم کشاورزان 56 مرکز خرید گندم در 10 شهرستان دایر شده و در این مراکز گندم به قیمت تضمینی کیلویی 13 هزار ریال خریداری می شود.
وی اظهار داشت: گندم خریداری شده علاوه بر سیلوهای دولتی به انبارها و سیلوهای بخش خصوصی و اتحادیه تعاونی های روستایی انتقال یافته است.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان افزود: امسال سامانه بهره برداران کشاورزی با هدف حذف کامل واسطه ها از چرخه خرید گندم در اردبیل راه اندازی شده و از کشاورزان و افرادی که در این سامانه ثبت نام کرده اند، خرید می شود.