جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

تولید بیش از ۱۷۰ تن انگور در شهرستان خلخال - خبر

 

 

تولید بیش از ۱۷۰ تن انگور در شهرستان خلخال

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال در استان اردبیل گفت: بیش از ۱۷۰ تن انگور در خلخال برداشت و روانه بازار شد.

تولید بیش از ۱۷۰ تن انگور در شهرستان خلخال

بهبود علیزاده عنوان کرد: در سال زراعی جاری ۳۵ هکتار از اراضی کشاورزی آبی و همچنین ۲۵ هکتار از اراضی دیم این شهرستان در مناطق نیمه‌گرمسیری بخش‌های خورش‌رستم و شاهرود به کشت انگور اختصاص یافته است .

وی بیان کرد: با توجه به عملکرد چهار تنی محصول در هکتار درسال جاری   بیش از ۱۳۸ تن انگور از اراضی آبی و با توجه به عملکرد هزار و ۳۰۰ کیلوگرمی انگور دیم در هکتار ۳۲تن انواع انگور دیم از اراضی زیرکشت این محصول برداشت و روانه بازار مصرف شد . 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال از افزایش راندمان انگور دیم در سال جاری در مقایسه با سال گذشته خبر داد و افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی و بارندگی‌های مناسب بهار امسال، محصول تولیدی انگور امسال در مقایسه با   سال گذشته ۶ تن افزایش دارد .

علیزاده با بیان اینکه تولید انواع انگور آبی و دیم در این شهرستان به روش سنتی و ارگانیک و بدون استفاده از کود و سموم شیمیایی از سوی کشاورزان و باغداران صورت می‌گیرد، اظهار داشت: انگور عسگری، سلطانی ، کشمشی ، رشه و سفید بی‌دانه از ارقام مرسوم این منطقه است.

وی گفت: روستاهای کزج، چنارلیق، کمر و برندق واقع در بخش خورش‌رستم و روستای شال در بخش شاهرود خلخال بیشترین سطح تاکستان‌ها و تولید محصول کشاورزی انگور این شهرستان را به خود اختصاص داده‌اند.

گفتنی است؛ خلخال دارای بیش از ۴۵ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی بوده که از این میزان هفت هزار و ۵۰۰ هکتار به باغ‌های میوه اختصاص یافته و میوه‌هایی همچون انگور، انار ، پسته، زیتون و انجیر از باغ‌های میوه مناطق گرمسیری حاشیه رودخانه قزل‌اوزن در بخش‌های خورش‌رستم و شاهرود تولید می‌شود.