سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

تولید بذر 35 میلیارد تومان منابع درآمدی دارد - خبر

 

 

تولید بذر 35 میلیارد تومان منابع درآمدی دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با هدف توسعه کشاورزی حفاظتی بیش از یک‌هزار و 200 دستگاه ماشین‌آلات و اداوات خاک‌ورزی حفاظتی طی سال‌های آینده به فعالان این بخش واگذار می‌شود.

تولید بذر 35 میلیارد تومان منابع درآمدی دارد

عدیل سروی  اظهار کرد: برای واگذاری این دستگاه‌های خاک‌ورزی حفاظتی تسهیلاتی را به ارزش 341 میلیارد تومان در قالب برنامه ششم توسعه به فعالان این بخش پرداخت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته در 69 میلیارد و 800 میلیون تومان در بخش کشاورزی به شکل دولتی و دو برابر این رقم توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است، گفت: محور برنامه ششم افزایش سرمایه‌گذاری‌های غیردولتی در کنار حفاظت از منابع زیستی و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اهمیت افزایش تولید را در واحدهای گلخانه‌ای، کشت محصولات ارگانیک به همراه ارائه الگوهای کشت و افزایش ضریب مکانیزاسیون بیان کرد و افزود: سال گذشته 31 میلیارد تومان تسهیلات به همت بانک کشاورزی برای نوسازی و مدرن‌سازی ماشین‌آلات کشاورزی پرداخت شد که امسال نیز تلاش می‌کنیم تا پرداختی این تسهیلات بیشتر از رقم سال گذشته انجام شود.

سروی اولویت برنامه ششم را جذب سرمایه‌گذاری در حفظ منابع آب و خاک، افزایش بهره‌وری، توجه به نظام بهره‌برداری درست، خوداتکایی و افزایش توان تولید و همچنین حفاظت از منابع آب و خاک عنوان کرد و یادآور شد: ما در بحث مدیریت و مبارزه تلفیقی با آفات و حفظ نباتات به همراه کلینیک‌‌های گیاه‌پزشکی سعی در ترویج کشت ارگانیک داریم که البته این امر نیازمند یک هدف‌گذاری درست است.

این مسئول با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه در تولید شیر خام، گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم مرغ، عسل و ... برای افزایش توان تولید به 787 میلیارد تومان سرمایه‌‌گذاری نیاز داریم، تصریح کرد: در کنار همه فعالیت‌هایی که برای فعال‌سازی واحدهای نیمه فعال، صادرات محصولات دامی و لبنی و ارتقای کیفیت محصولات انجام می‌دهیم تلاشمان بر این است تا بتوانیم ارتقای صادرات را در این حوزه انجام دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه منابع تولید بذر برای این استان به 35 میلیارد تومان خواهد رسید، ادامه داد: ما در تولید بذر گندم و جو، هیبرید ذرت، سورگوم و سیب‌زمینی هدف‌گذاری‌های خوبی را انجام دادیم تا با کیفیت مناسب تولید بذر انجام شود.

سروی توجه به توسعه 38 هزار باغات استان، اصلاح گونه‌های مختلف، احداث و توسعه محصولات گلخانه‌ای، کشت گیاهان دارویی را تا 6 هکتار از اولویت‌های جدی اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ضریب مکانیزاسیون استان 0.18 درصد است که تلاش بر این است تا هم در تولید تراکتور و هم کمباین با خارج کردن ماشین‌آلات فرسوده یک اقدام موثر و توانمندی شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه بیش از 20 هزار تراکتور جدید به ناوگان خودرویی بخش کشاورزی استان تزریق شده و ما با داشتن هزار و 288 دستگاه کمباین به استان‌های مختلف ارائه خدمات می‌کنیم، افزود: در بخش کشاورزی حفاظتی هزار و 200 ماشین‌آلات خاک‌ورزی حفاظتی به تولیدکنندگان این بخش و فعالان اهدا خواهد شد.