جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

توسعه کشاورزی بدون توجه به بحران آب عقیم می‌ماند - خبر

 

 

توسعه کشاورزی بدون توجه به بحران آب عقیم می‌ماند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: ما اگر امروز از توسعه کشاورزی آن همه به شکل نوین صحبت می‌کنیم باید به خاطر داشته باشیم که بدون توجه به بحران آب این توسعه عقیم می‌ماند.

توسعه کشاورزی بدون توجه به بحران آب عقیم می‌ماند

 سید رضا موسوی صبح امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان اظهار کرد: اگر مسئولان امر توسعه اراضی کشاورزی به ویژه تبدیل اراضی دیم به آبی را مورد هدف‌گذاری قرار دادند باید به این واقعیت واقف باشند که کشور با بحران کمبود آب و منابع زیرزمینی در این زمینه برخوردار است و برای همه زنگ خطر به صدا درآمده است تا قدر منابع آبی را بدانند.

وی گفت: معلوم نیست در مسیر توسعه کشاورزی اعم از زراعت و باغ پیش‌‌بینی‌های لازم در تامین منابع آب به انجام رسیده است یا نه در حالی که ما امروز به دنبال ساخت سدهایی هستیم که شاید چند سال آینده پشت آنها آبی وجود نداشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل یادآور شد: با این شرایط بحرانی آب که سفره‌های زیرزمینی نیز به حداقل رسیده است توسعه اراضی کشاورزی آن همه به شکل آبی تناقض واقعی را به وجود می‌آورد که با این وضعیت بحرانی آب بخش کشاورزی چگونه می‌تواند با بهره‌وری بسیار پایین‌تر منابع آبی زیادی را مصرف کند و محصول تولید شده نیز اغلب بدون ارزش افزوده بالا خام‌فروشی می‌شود.

موسوی تصریح کرد: باید بهره‌وری منابع آب را در بخش کشاورزی که هم‌اکنون پایین است بالا برده و جلوی بحران آینده آب کشاورزی را بگیریم و در کنار آن به الگوی کشت و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی توجه داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل،این مسئول رویکرد برنامه ششم توسعه را رویکرد توجه به الزامات قانونی در حفظ منابع  طبیعی و محیط زیست اعلام کرد و گفت: در برنامه ششم یکی از خطوط قرمز بحث محیط زیست است که سعی بر این است تا در کنار روند توسعه‌ای امر صیانت از منابع زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد.