سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

توسعه وقف مصداقی از تحقق اقتصاد مقاومتی است - خبر

 

 

توسعه وقف مصداقی از تحقق اقتصاد مقاومتی است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: توسعه وقف‌های جدید با موضوعات و محورهای متعدد فعالیت‌ها خود زمینه‌ساز حرکت‌های جهشی در تحقق اقتصاد مقاومتی است که قطعا آثار و نتایج آن را در این حوزه به راحتی می‌توان مشاهده کرد

توسعه وقف مصداقی از تحقق اقتصاد مقاومتی است

حجت‌الاسلام اکبر قیامی اظهار کرد: با توجه به اینکه وقف به عنوان یک فرهنگ برگرفته از آموزه‌های دینی و وحیانی به عنوان یک حرکت حسنه  و کار ماندگار در تقویت و زمینه‌سازی بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم محسوب می‌شود توسعه فرهنگ وقف می‌تواند یکی از راهکارهای اساسی در تحقق اقتصاد مقاومتی و جایگزینی مناسب برای به حداقل رساندن اتکا به صنعت نفت باشد.

وی گفت: وقف علاوه بر آثار نیک و ماندگاری و عملی که از آن به عنوان باقیات صالحات یاد شده در حقیقت جاودانه کردن مال و اختصاص بهره آن در مسیر خدمت به خلق،  نیازمندان و محرومان است که این خود قطعا به توانمندی اقتصاد داخلی و تکیه بر سرمایه‌های درونی می‌افزاید.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل با بیان اینکه هم در وقف عام و هم وقف خاص به راحتی می‌توان آثار مشهودی را در این زمینه مشاهده کرد، گفت: رسیدن به نیکی و رستگاری، کاهش فاصله طبقاتی بین افراد جامعه، توزیع  ثروت، تقویت روحیه ایثار و فداکاری و ترویج روحیه تعاون در جامعه و جهت دادن به انفال و استمرار جریان ثواب به سوی واقف از آثار وقف در جامعه است که همیشه بر آن تاکید می‌شود.

قیامی کارکردهای فرهنگی و آموزشی وقف را نیز در جامعه اسلامی یادآور شد و گفت: وقف به عنوان یک منبع مالی مستمر مراکز علمی پشتوانه مردمی داشته و از همین رو تاسیس مدارس، حوزه‌های علمیه، مراکز علمی و دانشگاهی، خوابگاه‌‌های دانشجویی و ... از مهمترین کارکردهای فرهنگی و آموزشی وقف به حساب می‌آید.

وی دیگر کارکرد این امر نیک را کارکرد اجتماعی وقف در رفع نیاز نیازمندان، محرومان و فقرا توصیف کرد و گفت: در این زمینه آنچه که مهم به نظر می‌رسد توجه به تقویت مجموعه‌های فرهنگی، اجتماعی، دینی و ارزشی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل  کارکرد اقتصادی وقف را یادآور شد و گفت: سیاست اسلام کنترل و تعدیل ثروت جامعه است و با تشویق مردم و ثروتمندان به وقف و تقویت افراد ضعیف در برابر آنها فاصله طبقاتی کمتر شده و در جامعه اعتدال شکل می‌گیرد.