سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

توسعه مناطق حفاظت‌شده منجر به حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش می شود - خبر

 

 

توسعه مناطق حفاظت‌شده منجر به حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش می شود

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان اردبیل گفت: یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش، توسعه مناطق حفاظت‌شده است.

توسعه مناطق حفاظت‌شده منجر به حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش می شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد خداپرست، مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان اردبیل اظهارکرد: ۴۷ گونه پستانداران، ۲۶۱ گونه پرندگان، ۲۹ گونه خزندگان، هشت گونه دوزیستان و ۱۹ گونه ماهیان در عرصه‌های زیستی این استان حیات دارند.

وی افزود: در سال جاری حفاظت ویژه از خرس قهوه‌ای و غاز پیشانی‌سفید عملیاتی شد و با این وجود برای حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش ضروری است جوامع بومی محلی مشارکت کنند.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان با تأکید به اینکه یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش، توسعه مناطق حفاظت‌شده است، ادامه داد: این در حالی است که کل مناطق حفاظت‌شده استان شامل ۷.۸ درصد از مساحت استان است.

خداپرست افزود: این در حالی است که متوسط کشوری ۱۰.۵ درصد از مساحت است و ضروری است مناطق تحت حفاظت را افزایش دهیم.

وی گفت: کل مناطق شکارممنوع استان نیز شامل ۱۷.۵ درصد از مساحت استان است که ضروری است با هدف صیانت از حیات گونه‌های در معرض تهدید افزایش یابد.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان همچنین به ضرورت اعمال برخی محدودیت‌ها در شکار گونه‌های حیات‌وحش تأکید کرد و بیان داشت: به ویژه شکار گونه‌های در معرض خطر ممنوع بوده و با متخلفان برخورد می‌شود.