رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸

توسعه خدمات ارتباطی مخابرات از تنها یک روستا به بیش از 1600 روستا در اردبیل - خبر

 

 

توسعه خدمات ارتباطی مخابرات از تنها یک روستا به بیش از 1600 روستا در اردبیل

مدیرعامل شرکت مخابرات اردبیل گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تنها یک روستا در استان دارای ارتباط تلفنی بود و جمعاً ۴۸۵۰ شماره تلفن ثابت فعال بودند.

توسعه خدمات ارتباطی مخابرات از تنها یک روستا به بیش از 1600 روستا در اردبیل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بهمن اسمعیل زاده اظهار کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تنها یک روستا در استان دارای ارتباط تلفنی بود و جمعاً ۴۸۵۰ شماره تلفن ثابت فعال بودند که پس از تلاش‌های فراوان، در راستای خدمت‌رسانی به همشهریان استان اکنون ۴۲۱ هزار و ۹۹۱ شماره تلفن فعال در شهرها موجود است و همچنین ۱۶۸۲ روستا نیز دارای ارتباط و تلفن خانگی شده‌اند که ۳۳/۲ درصد ضریب نفوذ را شامل می‌شود.
 
وی با اشاره به این که در حال حاضر ۱۶۴۹ روستای بالای ۲۰ خانوار دارای تلفن خانگی هستند، افزود: با نصب ۱۹۵ ایستگاه GSM روستایی و ایجاد ظرفیت ۹۵ هزار شماره علاوه بر تسهیل واگذاری تلفن در روستاهای استان امکان تحت پوشش قرار گرفتن تلفن همراه در بخش اعظمی از این روستاها فراهم گردیده است.
 
وی با بیان اینکه اولین سیم کارت تلفن همراه در اردبیل در سال ۱۳۷۲ واگذار شد، گفت: در بخش تلفن همراه با توسعه زیرساخت‌های لازم و ایجاد 466 سایت BTS، واگذاری تلفن همراه به 1260000 شماره مشترک رسیده است و در طول دو سال اخیر تمامی سایت‌ها در تمامی شهرها مجهز به تکنولوژی 3G تلفن همراه اول شده‌اند و نیز علاوه بر آن در تمامی شهرستان‌ها و شهرهای استان تکنولوژی‌های 3G,4G و همچنین شهرهای اردبیل، پارس آباد و سرعین تکنولوژی 4.5G نصب و راه اندازی گردیده که همچنان توسعه این بخش ادامه دارد.
 
وی تصریح کرد: از اواخر سال 90 واگذاری ADSL در مخابرات استان شروع شد و در طی 7 سال گذشته با نصب حدود 94 هزار پورت در تمامی شهرهای استان امکانات دیتا فراهم گردیده که امکان واگذاری ADSL علاوه بر این شهرها در 177 بخش و روستا نیز میسر شده است و تا به حال 84250 خط اینترنت پرسرعت واگذار شده است.