جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

توسعه استان اردبیل با راه اندازی منطقه آزاد تجاری و صنعتی - خبر

 

 

توسعه استان اردبیل با راه اندازی منطقه آزاد تجاری و صنعتی

استاندار اردبیل گفت: راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری و صنعتی استان را از بن ست خارج کرده و توسعه همه جانبه آن را رقم خواهد زد.

توسعه استان اردبیل با راه اندازی منطقه آزاد تجاری و صنعتی

بهنام جو در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان افزود: با راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری و صنعتی علاوه بر رونق تولید و اشتغال، مراودات اقتصادی و تجاری با جمهوری آذربایجان بیشتر شده و احداث و اتصال خط ریلی به این کشور نیز به گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی کمک خواهد کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری، صنعتی اردبیل با نظر مثبت اعضای مجمع تشخیص مصلحت تصویب شده و موجب رونق اقتصادی این استان مرزی شود.
استاندار اردبیل افزود: ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی استان اردبیل با توجه به پتانسیل کشاورزی، صنعتی و گردشگری و داشتن مرز مشترک با جمهوری آذربایجان برای ایجاد منطقه آزاد تجاری توجیه پذیر است.

ریل گذاری روزانه راه آهن اردبیل - میانه تا ۶۰۰ متر
بهنامجو با اشاره به روند عملیات اجرایی راه آهن اردبیل ـ میانه گفت: عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن اردبیل ـ میانه با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته ساخت داخل سرعت گرفته است و جرثقیل پنل‌گذار که در داخل کشور تولید شده برای اولین بار در پروژه راه‌آهن اردبیل ـ میانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی ساخت این دستگاه و جرثقیل پنل‌گذار را تحولی در صنعت ریل‌گذاری راه‌آهن بیان کرد و گفت: با استفاده از این دستگاه سرعت کار در پروژه راه‌آهن اردبیل بالا رفته و ریل‌گذاری روزانه به ۳۰۰ متر رسیده است و با افزایش ساعت کاری و اضافه کردن واگن‌های حمل ریل، ریل‌گذاری روزانه به ۶۰۰ متر خواهد رسید.
استاندار اردبیل با بیان اینکه هیچ مشکلی در روند تخصیص اعتبارات مصوب و اجرای پروژه راه‌آهن اردبیل - میانه وجود ندارد افزود: امسال۱۷هزار میلیارد ریال برای راه آهن اردبیل اختصاص یافته و تلاش براین است این پروژه در دولت دوازدهم به بهره‌برداری برسد.

بهنام جو اجرای طرح‌های آبیاری مدرن در استان را یادآور شد و گفت: با جذب اعتبار و سرعت بخشیدن به پروژه پایاب سد خداآفرین امسال ۱۳ هزار هکتار از اراضی پایاب این سد بهره‌برداری شده و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.