سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

توزیع 60 هزار اصله نهال بذری پسته بین باغداران مشگین‌شهر - خبر

 

 

توزیع 60 هزار اصله نهال بذری پسته بین باغداران مشگین‌شهر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر گفت: برای نخستین بار ۶۰ هزار اصله نهال بذری در گلدان تولید شده و آماده توزیع بین باغداران برای توسعه باغات پسته در منطقه است.

توزیع 60 هزار اصله نهال بذری پسته بین باغداران مشگین‌شهر

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، احمد شهریار در جلسه بررسی توسعه باغات مشگین‌شهر اظهار داشتدر راستای هماهنگی با سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و پایداری تولید محصولات کشاورزی و تغییر الگوی کشت و غلبه بر بحران کم آبی منطقه، کشت پسته در شهرستان مشگین‌شهر توسعه می‌یابد.

وی با اشاره به علل احداث و توسعه باغات پسته در شهرستان گفت: در راستای هماهنگی با سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و کاهش مصرف آب از یک سو، پایداری تولید محصولات کشاورزی و درآمد کشاورزان و تغییر الگوی گشت محصولات منطقه از سوی دیگر و نیز با هدف تقلیل خسارت ناشی از خشکسالی‌های اخیر و بحران کم آبی منطقه و از طرفی نظر به تدوین سند توسعه کشاورزی شهرستان و خصوصیات منحصر به فرد و متمایز گونه گیاهی پسته این گونه در شهرستان توسعه خواهد یافت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر تصریح کرد: مقاومت به خشکی و کم آبی، مقاومت به سرما تا حد 20- و گرما 45+ درجه سانتیگراد و دیرگل‌دهی و مقاوم به شوری خاک و ارزش غذایی و افتصادی ویژه این گونه گیاهی، از دلایل کشت و توسعه پسته در شهرستان است.

شهریار اظهار کرد: با توجه به تولید نهال بذری پسته در این شهرستان امسال حدود 60 هزار اصله نهال بذری در گلدان تولید شده و آماده توزیع بین باغداران برای توسعه باغات کشت پسته است و با توجه به روند کشت و توسعه فعلی و استقبال باغداران منطقه از احداث باغ پسته، انتظار می‌رود باغات پسته شهرستان در 5 سال از روند رشد مناسبی برخوردار باشد.