سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

توزیع 23 میلیون دز واکسن طیور در استان اردبیل - خبر

 

 

توزیع 23 میلیون دز واکسن طیور در استان اردبیل

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از توزیع نزدیک به 23 میلیون دز واکسن طیور از ابتدای سالجاری در این استان خبر داد.

توزیع 23 میلیون دز واکسن طیور در استان اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، صادق صالحی، مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از توزیع نزدیک به 23 میلیون دز واکسن طیور از ابتدای سالجاری در این استان خبر داد و افزود: این میزان واکسن برای پیشگیری از بیماریهای واگیردار طیور در بین فارمهای پرورش طیور استان توزیع و مصرف شده است.

وی با تأکید بر اینکه واکسیناسیون به موقع،رعایت ضوابط بهداشتی قرنطینه ای و مدیریت مناسب در طول دوره پرورش، نقش عمده ای در کنترل بیماریهای طیور دارد، خاطر نشان کرد: تنظیم برنامه واکسیناسیون واحدها بر اساس شرایط بهداشتی، قرنطینه ای و نظارت دقیق بر فرآیند اجرای واکسیناسیون در ایمن سازی جمعیت طیور اهمیت اساسی دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل ضمن تأکید بر لزوم نظارت بهداشتی دامپزشکی از مرحله تولید تا مصرف محصولات دامی در جهت ارتقاء سطح کیفی و بهداشتی تولید کشتارگاه ها، سلامت جامعه را در گرو سلامت فرآورده های خام دامی دانست.

صالحی تصریح کرد: در راستای اجرای سیاست های بهداشتی و وظایف و مسئولیت های حاکمیتی دامپزشکی از ابتدای سالجاری نزدیک به  11 میلیون قطعه طیور در کشتارگاه های صنعتی طیور استان کشتار و پس از طی فرآیند نظارت بهداشتی و شرعی دامپزشکی وارد بازار مصرف شده است.

وی یادآور شد : دامپزشکی همواره تلاش کرده تا با برنامه ریزی درست شرایط به گونه ای باشد که فرآورده های خام دامی سالم، بهداشتی و مطمئن وارد بازار مصرف شده و در دسترس عموم قرار گیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل در خصوص وضعیت بیماری های تنفسی طیور در استان گفت: تمام فارم های پرورش طیور استان تحت نظارت و ارزیابی شدید قرار دارد و با رصد و پایش های شبانه روزی و همکاری فعالان عرصه صنعت طیور و رعایت موارد امنیت زیستی در چند ماه اخیر موردی از بیماری های حاد تنفسی طیور از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان مشاهده نشده است و در حال حاضر این استان عاری از این بیماری است لیکن با توجه به بروز این بیماری در برخی از کشورهای منطقه و قرار گرفتن استان اردبیل در کریدور پرندگان مهاجر و موقعیت خاص جغرافیایی استان و وجود تالاب ها و برکه های متعدد لزوم آماده باش جهت پیشگیری و مقابله با آن بسیار مهم است.

به گفته صالحی در قالب پایش این بیماری ها از ابتدای سالجاری 1285 مورد نمونه برداری از مراکز مختلف سنتی و 7837 مورد نمونه برداری از فارم های صنعتی طیور استان صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: مسئولیت دامپزشکی در قبال صنعت طیور بعنوان یکی از مهمترین صنایع تولیدی استان بسیار مهم است و با توجه به تجربیات سنوات گذشته برنامه هایی که برای کنترل و پیشگیری از این بیماری ها در سال جدید اتخاذ شده بسیار مدون تر و موثرتر از سالهای قبل است بنابراین می توانیم با ارائه راهکارهای فنی و تخصصی و تعامل و همکاری دستگاههای مرتبط از بروز آن جلوگیری نمائیم.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل با تاکید بر اینکه اداره کل دامپزشکی استان همچون گذشته آماده پاسخگویی کامل و شفاف در زمینه بیماریهای طیوراست و درب مدیریت این اداره به روی هر خبرنگاری باز است و با روی گشاده از هرخبرنگاری در این حوزه استقبال می کنیم از اصحاب قلم و مطبوعات استان خواست یاریگر دامپزشکی در کنترل این بیماریها باشند.

صالحی با بیان اینکه هیچ پنهان کاری در زمینه بیماری آنفلوانزای فوق حاد نداریم و شهروندان مطمئن باشند اگر موردی از بیماری های فوق در استان باشد دامپزشکی اولین دستگاه اطلاع رسان خواهد بود و موضوع را با شفافیت تمام اطلاع رسانی خواهد کرد و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

وی یادآور شد تشکیل ستاد استانی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و تشکیل جلسات و نشست های منظم با دستگاههای مرتبط و مدیریت بحران، برگزاری جلسات دوره ای با فواصل زمانی مشخص با اتحادیه ها و تشکل های صنفی، ابلاغ موارد امنیت زیستی و قرنطینه ای و اعمال ضوابط بهداشتی و افزایش لایه های امنیت زیستی در مزارع پرورش مرغ، تشکیل اکیپ های بیماری یاب و واکنش سریع و نیز ساماندهی رابطین بهداشتی در روستا ها از مهمترین اقدامات کنترلی و پیشگیرانه دامپزشکی در این زمینه است.

صالحی در پایان تأکید کرد: شهروندان می توانند گوشت قرمز و سفید و فرآورده های خام دامی مورد نیاز خود را از فروشگاه های تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی تهیه نموده و با اطمینان خاطر مصرف نمایند و جای هیچگونه نگرانی نیست.