رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

تنور گازی و آبگرمکن خورشیدی در بین روستاییان اردبیل توزیع می‌شود - خبر

 

 

تنور گازی و آبگرمکن خورشیدی در بین روستاییان اردبیل توزیع می‌شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: ۳۲۶ دستگاه تنور گازی و ۲۲۳ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در اردبیل توزیع می‌شود.

تنور گازی و آبگرمکن خورشیدی در بین روستاییان اردبیل توزیع می‌شود
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شهامت هدایت افزود: مرحله سوم اجرای پروژه جایگزینی سوخت فسیلی به جای چوب و بوته جنگلی درقالب تامین و توزیع ۳۲۶ دستگاه تنور گازی و مرحله چهارم طرح مزبور در قالب تامین وتوزیع ۲۲۳ دستگاه آبگرمکن خورشیدی با هدف حفاظت و حمایت مستمر ازعرصه‌های منابع طبیعی استان، امسال خریداری شده که در آستانه هفته منابع طبیعی در بین روستاییان حاشیه جنگل‌ها و جنگل نشینان در سطح حوزه‌های آبخیز استان توزیع خواهد شد.
 
وی بیان کرد: این تعداد تنور گازی و آبگرمکن خورشیدی به منظور ارتقاء ضریب حفاظتی عرصه‌های جنگلی استان با مشارکت جوامع محلی در اختیار روستاییان حاشیه جنگل‌ها قرار خواهد گرفت.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اضافه کرد: با تامین این تنورها، می‌توان بخشی از وابستگی روستاییان حاشیه جنگل‌ها را به چوب و هیزم برای پخت نان و انواع پخت و پز‌های دیگر تامین کرد.
 
هدایت اظهار کرد: این طرح برای جایگزینی سوخت فسیلی به جای استفاده از چوب درختان اجرا شده و برای تهیه این تعداد تنور گازی و آبگرمکن خورشیدی بیش از ۸۶۳۶ میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی هزینه شده است.
 
وی با اشاره به نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از عرصه‌های طبیعی در بین اقشار مختلف مردم ادامه داد: اجرای این طرح در طول سه سال اخیر با استقبال خوب روستاییان و جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی به جای چوب درختان روبرو شده است.