جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

تمهید تدابیر بهداشتی لازم در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا - خبر

 

 

تمهید تدابیر بهداشتی لازم در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: تدابیر و تمهیدات لازم برای جلوگیری و پیشگیری از شیوع و بروز بیماری کرونا اندیشیده شده است.

تمهید تدابیر بهداشتی لازم در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

بابک نخستین اظهار کرد: قدرت ویروس کرونا از آنفولانزا کمتر هست.

وی خاطرنشان کرد: قدرت تلفات و شدت بیماری‌زائی ویروس کرونا از آنفلوآنزا کمتر هست اما شیوع و سرایت آن سریعتر انجام می‌گیرد، بنابراین مردم ‌باید موارد بهداشتی را به دقت رعایت نمایند تا دچار این بیماری نشوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اعلام اینکه هنوز مورد مثبتی در ایران گزارش نشده، افزود: دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تدابیر لازم را برای پیشگیری و توصیه‌های بهداشتی اندیشیده و در صورت شیوع و بروز این بیماری زیرساخت‌های درمانی و برنامه‌ریزی‌های لازم اقدام شده است.
نخستین گفت: دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در خصوص مقابله با ویروس کرونای جدید هماهنگی و اقدامات زیر را در راستای تعاملات بین بخشی انجام داده است به طوری که شرکت در جلسه کشوری از طریق ویدئو کنفرانس با حضور وزیر بهداشت و معاونین وزارت بهداشت با هدف تبادل نظر و دریافت آخرین دستورالعمل و سیاست‌های کلی وزارت بهداشت در خصوص کنترل ویروس در کشور در همین راستا بود.
وی به برگزاری کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان (ساغ) در محل استانداری با حضور استاندار و مدیران کلیه دستگاه‌های اجرای اشاره و تصریح کرد: این جلسه به منظور تبیین آخرین وضعیت کشور و استان در رابطه با بیماری و لزوم همکاری کلیه دستگاه‌های اجرایی استان با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی و به منظور مدیریت بیماری کرونا در صورت ورود احتمالی ویروس به استان برگزار شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به ابلاغ آخرین دستورالعمل اجرایی کنترل ویروس کرونا به شهرستان‌های استان و برگزار کارگروه‌های شهرستانی برای آماده‌باش شبکه‌های بهداشت و درمان استان اشاره کرد و گفت: فعالیت اکیپ مجهز مبارزه با بیماری‌های واگیر به صورت شبانه‌روزی در محل پایانه مرزی بیله‌سوار در کنترل ورود اتباع خارجی مشکوک به بیماری را شاهد هستیم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین به رعایت پیام‌های آموزشی و توصیه‌های بهداشتی در خصوص بیماریهای حاد تنفسی از قبیل سرما خوردگی، آنفلوانزا و کرونا ویروس از طرف مردم تاکید کرد و گفت: مردم برای آگاهی از راه‌های پیشگیری و آخرین وضعیت بیماری کرونا ویروس جدید 2019 فقط به اطلاعیه‌ها و پیام‌های وزارت بهداشت کشورتوجه کنند.
نخستین ادامه داد: در کشور چین کرونا ویروس جدید 2019 از طریق حیوان به انسان و سپس از انسان به انسان منتقل شده است که میزان کشندگی بیماری کرونا ویروس جدید چین بسیارکم است.
وی بیان کرد: سالمندان و افراد دارای نقص سیستم ایمنی، گروه‌های پرخطر بیماری کرونا ویروس جدید 2019هستند که سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی، و تنگی نفس از علایم بیماری کرونا ویروس جدید 2019 هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیماری کرونا ویروس جدید 2019 را قابل درمان اعلام و اظهار کرد: مردم بهتر است از دست دادن و روبوسی کردن با افراد دارای علایم تنفسی (سرفه، عطسه و...)خودداری کرده و دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه با دستمال (ترجیحا) و یا قسمت بالای آستین بپوشانند.
نخستین خاطرنشان کرد: به طور مداوم و در هر زمان ممکن اقدام به شست و شوی کامل دست‌ها با آب و صابون کنید و در این بین مدت شست‌و‌شوی دست‌ها حداقل به اندازه 20 ثانیه باشد و تمامی قسمت‌های دست اعم از انگشتان خصوصا انگشت شست، کف دست و مچ دست شسته شود.
وی بیان کرد: در صورت عدم دسترسی به آب از ژل‌های ضدعفونی کننده با پایه الکل که نیاز به شستشو با آب ندارند، برای شستن دست استفاده کنید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین گفت: از رها کردن دستمال کاغذی‌های مصرف شده در محیط خودداری کرده و از تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان خود بپرهیزید.
به گزارش ایسنا، نخستین تاکید کرد: به مسافرانی که عازم چین هستند توصیه می‌شود از تماس با حیوانات اهلی و وحشی خودداری کرده و از خوردن مواد غذایی نیم‌پز خودداری کنند.
وی افزود: مسافران پس از بازگشت از چین، در صورت داشتن علایم تنفسی تب‌دار، بیمار باید ضمن رعایت اصول حفاظت فردی اعم از شستن دست و استفاده از ماسک به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید.