سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

تمهیدات ویژه برای حفظ امنیت و سلامت انتخابات - خبر

 

 

تمهیدات ویژه برای حفظ امنیت و سلامت انتخابات

وزیر کشور با بیان اینکه انتخابات امری مبارک و میراث شهدا و امام (ره) است، گفت: برای حفظ امنیت، صحت و سلامت انتخابات همه تمهیدات قانونی را انجام داده ایم.

تمهیدات ویژه برای حفظ امنیت و سلامت انتخابات

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: سپردن سرنوشت یک ملت بدست خودش کار بسیار مهمی است.

وی گفت: ما ملتی هستیم که هزاران سال استبداد فرصتی برای اظهار نظر مردم ایجاد نکرد، بزرگترین افتخار این ملت این بود که رعیت شاهان بودند، ولی الان خودشان مسئولانشان را در رده‌های مختلف انتخاب می‌کنند.
وزیر کشور افزود: ما سه انتخابات شوراهای شهر و روستا، ریاست جمهوری و در چهار استان انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی را پیش رو و به تناسب آن سه قانون برای این انتخابات داریم، برای این سه انتخابات به همین نسبت سه هیئت اجرایی و نظارت تشکیل می‌شود، حجم کار در سراسر کشور بسیار بالاست ما فقط هزار و ۱۰۰ هیئت اجرایی داریم متشکل از ۱۱ نفر، که انتخاب این‌ها هم فرایند دقیقی دارد که باید ۳۰ نفر را به هیئت‌های نظارت معرفی کنیم.
رحمانی فضلی افزود: از این تعداد ۸ نفر انتخاب می‌شوند بعلاوه فرماندار، استاندار و رئیس آموزش و پرورش و ... که این تعداد به ۱۱ نفر می‌رسد.
وزیر کشور گفت: حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر عاملین اجرایی و نظارتی انتخابات در سراسر کشور داریم، این تعداد در سراسر کشور حدود ۶۴ نفر دارند، در هر شعبه ۱۷ نفر مستقر هستند که امر نظارت را انجام می‌دهند، بجز نماینده نامزد‌ها که آن‌ها هم در ریاست جمهوری ۶ نفر و در شورا‌ها هم بیشتر هستند.
وی افزود: ما حدود یک سال است که هزار و ۷۰۰ نفر را تحت آموزش داریم، در کنار این آموزش مباحثی را داریم که به شدت تحت مسائل امنیتی هستند مثل برگه ها، تعرفه‌ها و مهر‌ها و ... که اگر یکی از آن‌ها درز کند تخلف ایجاد می‌شود.
رحمانی فضلی گفت: بخش انتظامات انتخابات را ۱۶۰ هزار نفر عهده دارند بجز بحث امنیت که حدود ۳۰۰ هزار نفر را در برمی گیرد از لب مرز تا شوراهای انتخاباتی.
وزیر کشور افزود: در کنار این‌ها موضوع تبلیغات است که صدا و سیما در بخشی از تبلیغات مشارکت دارد آن هم در برنامه نامزدها، اما سطح تبلیغات بسیار وسیع است.
وی گفت: در کنار تبلیغات هم بحث اخذ آراء، شمارش و اعلام نتایج آراء را داریم و هماهنگی که بین بخش‌های گوناگون انتخابات است تحت نظارت وزارت کشور است که صحت و سلامت انتخابات از حیث قانونی بر عهده وزیر کشور است.
رحمانی فضلی افزود: تاکنون توانسته ایم همه زمینه‌ها و بسترهای مناسب را برای برگزاری انتخاباتی سالم، قانونی و با شکوه را فراهم کنیم.