رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸

تفاهمنامه همکاری زیست‌محیطی به امضا رسید - خبر

 

 

تفاهمنامه همکاری زیست‌محیطی به امضا رسید

اعضای شورای استان اردبیل در جلسه خود و در قالب تفاهمنامه‌ای که به امضای رئیس شورای استان اردبیل و مدیرکل حفاظت محیط زیست رسید، در ارتقای شرایط زیست‌محیطی همت و تلاش می‌کنند.

تفاهمنامه همکاری زیست‌محیطی به امضا رسید

در اولین نشست اعضای شورای استان اردبیل که عصر امروز در فرمانداری اردبیل برگزار شد، رحیم آقازاده رئیس شورای استان اردبیل و سید رضا موسوی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تفاهمنامه‌ای را به امضا رساندند تا در تعامل و هماهنگی بیشتر زمینه رفع دغدغه‌ها و نگرانی‌های حوزه زیست‌محیطی با مشارکت و همراهی سه هزار و 400 نفر از اعضای شورای شهرها و روستاهای استان اردبیل فراهم آید.

دبیر شورای استان اردبیل در این جلسه اظهار کرد: موضوع دفع پسماندهای روستاها در کنار توجه کردن به مسائل شهری در این حوزه مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته به طوری که گاه رفتارهای سلیقه‌ای در این زمینه آسیب‌هایی را به محیط زیست وارد کرده است.

کرامت تصریح کرد: در حاشیه شهرها و برخی روستاها وجود مواد پلاستیکی و پسماندهای رها شده به حال خود در کنار سیمای بد این مناطق، آلودگی‌ها و برخی فضای نامطلوب شهری و روستایی را رقم زده که باید در این زمینه تدبیری مناسب اندیشیده شود.

وی ضرورت ارتقا آگاهی و هوشیاری مردم را در این زمینه در دفع اصولی و مناسب پسماند یادآور شد و گفت: باید یک حرکت به موقع در کاهش آسیب‌ها در این حوزه انجام شود.

اتابک امیرپور دیگر عضو شورای استان اردبیل به نمایندگی از شوراهای شهرستان کوثر وجود دو منطقه حفاظتی مشکول و آرپا چایی را در کوثر ظرفیتی خوب توصیف کرد و افزود: ضرورت احداث پاسگاه حفاظتی در این مناطق بیش از گذشته احساس می‌شود.

حق‌وردی کریمی به نمایندگی از شوراهای شهرستان نمین و عضو شورای استان اردبیل بیان کرد:‌ تفاهمنامه باید شکل کاربردی و عملیاتی به خود بگیرد و گرنه با امضا کردن تفاهمنامه نمی‌توان کار خاصی را انجام داد.

وی با انتقاد از صنعت، معدن و تجارت در صدور مجوز برای برداشت‌های نامناسب معدن اضافه کرد: این برداشت‌ها به رویشگاه‌های گیاهی و طبیعی دامن زده و تخریب کوه‌ها سیمای نامناسب به این فضا بخشیده است.

دیگر اعضای شورای استان اردبیل نیز مشکلاتی همچون دفن نامناسب زباله‌های شهری، ازدیاد مصرف مواد پلاستیکی و دیگر معضلات را در این حوزه یادآور شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این جلسه به صورت نمادین تمام مواد پلاستیکی و لیوان‌های یکبار مصرف جمع‌آوری و شورای استان اردبیل تقبیح امر استفاده از مواد پلاستیکی و یکبار مصرف را از جلسه خود شروع کردند تا به مردم متذکر شوند که نباید در مسیر تخریب طبیعت از این مواد استفاده شود.