جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

تغییر الگوی کشت و صنایع تبدیلی، کشاورزی اردبیل را متحول می کند - خبر

 

 

تغییر الگوی کشت و صنایع تبدیلی، کشاورزی اردبیل را متحول می کند

استاندار اردبیل گفت: تغییر الگوی کشت و صنایع تبدیلی دو طرح مهم برای رونق و توسعه کشاورزری است که در صورت اجرا کشاورزی استان متحول خواهد شد.

تغییر الگوی کشت و صنایع تبدیلی، کشاورزی اردبیل را متحول می کند

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مجید خدابخش در جلسه شورای برنامه ریزی استان افزود: استان اردبیل به عنوان قطب کشاورزی و گردشگری محسوب شده و برای رونق و توسعه کشاورزی باید صنایع تبدیلی که درآمد بیشتری را بدنبال دارد ایجاد شود.
 
وی اضافه کرد: در استان اردبیل 34 درصد مردم در بخش کشاورزی شاغل هستند که در صورت صنایع تبدیلی علاوه بر اشتغال زیاد شاهد رونق اقتصادی و صادرات در استان خواهیم بود.
استاندار اردبیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان را رو به رشد دانست و گفت: در این استان از سرمایه گذاران بخش خصوصی بویژه سرمایه گذاری در زمینه فرآورده های سیب زمینی با توجه به افزایش تولید سیب زمینی از 50 هزار تن به 150 هزار تن در پنج سال آینده حمایت ویژه ای صورت می گیرد.
 
خدابخش از تولید 700 هزار تن گندم در استان اردبیل خبر داد و گفت: پیش بینی شده تا پایان برنامه ششم توسعه 902 هزار تن گندم در این استان تولید شود.
 
وی اجرای سدهای معیشتی در استان را ضروری دانست و اظهار کرد: تغییر الگوی کشت در این استان باید بیشتر مد نظر قرار بگیرد هر چند در سال های اخیر توسعه کشت بادام زمینی، پسته، زعفران و دانه های روغنی در استان شروع شده اما لازم است در مناطق دیگر هم بصورت آزمایشی کشت محصولات جایگزین مد نظر باشد.
 
استاندار اردبیل در زمینه ارائه برنامه های برنامه ششم توسعه از سوی دستگاههای اجرایی گفت: برنامه ششم توسعه باید از سوی تمام دستگاههای اجرایی تببین تا برای تسریع آن اقدامات خوبی انجام شود.
 
خدابخش در زمینه طرح توسعه و عمران خلخال گفت: برای الحاق روستای خوجین به خلخال باید ضمن اینکه اهالی این روستا رضایت داشته باشند فرماندار و اعضای شورای روستا هم با در نظر گرفتن موقعیت منطقه موافق باشند که به نظر می رسد هنوز موافقت لازم در این مورد حاصل نشده و لازم است این طرح دوباره بازنگری شده و در جلسه بعدی بصورت مکتوب در شورای برنامه ریزی مطرح شود.