جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

تشکیل ۱۴ انجمن میراث فرهنگی در شهرستان کوثر - خبر

 

 

تشکیل ۱۴ انجمن میراث فرهنگی در شهرستان کوثر

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کوثر گفت: از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۱۴ انجمن میراث فرهنگی در شهرستان کوثر تشکیل شد.

تشکیل ۱۴ انجمن میراث فرهنگی در شهرستان کوثر

جهانگیر شهبازی، مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کوثر گفت: معرفی شهرستان کوثر در حوزه‌های تاریخی و میراث فرهنگی با توجه به ظرفیت‌های منطقه از برنامه‌ها و اولویت‌ها این اداره بوده و در این زمینه اقدامات لازم انجام می‌شود.

او با اشاره به اقدامات انجام شده در این حوزه از ابتدای سال تاکنون در سطح شهرستان بیان کرد: ۱۵۰ مورد سرکشی از ابنیه‌ها و آثار تاریخی، تشکیل انجمن میراث فرهنگی به تعداد ۱۴ مورد، برگزاری جلسات و دهیاران مرکزی فیروزآباد شهرستان، شناسایی و معرفی آثار تاریخی شهرستان به تعداد بیش از ۱۰۰ مورد و دستگیری پنج حفار غیرمجاز آثار باستانی و معرفی به دادگاه برای اعمال قانون در این مدت انجام شده است.

مسئول میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان کوثر راه‌اندازی موزه شهرستان، ثبت آثار تاریخی و باستانی در ردیف آثار ملی، تعیین حریم آثار تاریخی، تشکیل انجمن میراث فرهنگی، مرمت آثار و ابنیه‌های تاریخی و کاوش و گمانه‌زنی‌های تاریخی را از برنامه‌های نیمه دوم امسال عنوان کرد.

شهبازی در مورد عملکرد این اداره در دو سال گذشته در حوزه میراث‌فرهنگی گفت: در سال ۹۷ شاهد تشکیل انجمن میراث فرهنگی به تعداد ۱۸ مورد، تشکیل جلسات توجیهی با دهیاران و بخشداران در زمینه جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز، دستگیری ۱۵ حفار غیرمجار و معرفی به دادگاه و بازدید از اماکن تاریخی را به تعداد بیش از ۲۵۰ مورد بودیم.

او عنوان کرد: بازدید و سرکشی از آثار شهرستان به تعداد بیش از ۳۰۰ مورد با همکاری و هماهنگی فرماندهی انتظامی شهرستان، تشکیل انجمن میراث فرهنگی به تعداد ۱۵ مورد، برگزاری جلسات مشترک با دهیاران و بخشداران در زمینه میراث فرهنگی و دستگیری ۵ نفر از حفاران غیرمجاز نیز از عمده اقدامات این حوزه در سال گذشته بوده است.