جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

تشکیل صندوق بهره‌برداران منابع طبیعی و آبخیزداری - خبر

 

 

تشکیل صندوق بهره‌برداران منابع طبیعی و آبخیزداری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از تشکیل صندوق توسعه و بهره‌برداری منابع طبیعی و آبخیزداری اردبیل با ظرفیت عضویت 32 هزار نفر در سطح استان خبر داد.

تشکیل صندوق بهره‌برداران منابع طبیعی و آبخیزداری

شهامت هدایت اظهار کرد: بیش از 100 هزار هکتار طرح‌های آبخیزداری و حفاظت از خاک در اطراف سدها و منابع آب اجرایی و عملیاتی می‌شود.

وی از راه‌اندازی تشکل‌های بهره‌بردار در حوزه منابع طبیعی، آبخیزداری و همچنین فعالیت تعاونی‌های فراگیر در این حوزه خبر داد و تصریح کرد: هشت تعاونی فراگیر در هشت شهرستان استان اردبیل شکل گرفته و در سه شهرستان نیز در حال شکل‌گیری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان عضویت یک‌هزار و 380 نفر را در قالب صندوق توسعه با سهم 49 درصدی دولت و 51 درصدی بخش مردمی یادآور شد و گفت: سهم چهار میلیارد تومانی دولت به این صندوق واریز شده و ما در حال شکل‌ دادن هیأت مؤسس این صندوق هستیم تا در کنار پرداختی چهار میلیارد تومانی سهم دولتی، سهم بهره‌برداران نیز که تاکنون دو میلیارد تومان آن در حساب موجود است در قالب این صندوق ذخیره‌سازی شود.

هدایت با یادآوری اینکه در قالب این تعاونی‌ها که به تعداد 17 مورد فعال است، ظرفیت فعالیت 32 هزار نفر وجود دارد، افزود: ما در قالب این تشکل‌های فراگیر به صورت استانی و شهرستانی سعی می‌کنیم تا بهره‌برداران در این بخش مورد حمایت قرار گیرد.

وی همچنین از تولید زعفران در پنج هکتار زمین، توسعه کشت سماق در 20 هکتار، زغال‌اخته در دو هکتار و تولید نهال به تعداد هفت هزار و 500 مورد اشاره کرد و ادامه داد: ما با 110 میلیون تومان با مشارکت مردمی نسبت به تولید این تعداد اصله نهال اقدام کردیم.

هدایت از صادرات 30 تن شیرین بیان و 100 تن کبر خبر داد و بیان کرد: این میزان صادرات 400 میلیون تومان درآمد برای استان اردبیل به همراه داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی از توسعه زراعت چوب در 50 هکتار از اراضی ملی استان اردبیل خبر داد و اضافه کرد: این برنامه‌های توسعه‌ای با کشت محصولات با ارزش افزوده بیشتر همچنان ادامه دارد.