جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

تزریق جانی دوباره به خانه خلیل زاده اردبیل با تکمیل اقدامات مرمتی - خبر

 

 

تزریق جانی دوباره به خانه خلیل زاده اردبیل با تکمیل اقدامات مرمتی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: با تکمیل اقدامات مرمتی در خانه خلیل زاده اردبیل که بنایی به جامانده از دوره پهلوی است، جانی دوباره به این بنا تزریق می‌شود.

تزریق جانی دوباره به خانه خلیل زاده اردبیل با تکمیل اقدامات مرمتی

نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: خانه تاریخی خلیل‌زاده که بنایی متعلق به دوره قاجار بوده در سال ۱۳۸۲ در ردیف آثار ملی قرار گرفت که در راستای احیا این بنای تاریخی از سال ۹۷ اقدامات مرمتی در این بنا آغاز شد.

او افزود: در سال ۹۷ به صورت اضطراری از طرف میراث فرهنگی بست و داربست برای حفاظت بنا به خانه خلیل‌زاده داده شد و علاوه بر آورده خود سرمایه‌گذار از اعتبارات ملی برای مرمت این بنا از سوی میراث‌فرهنگی هزینه شد و شاهد مستندسازی، آسیب‌شناسی و ارائه طرح مرمت توسط مشاور با هزینه مالک، پاکسازی، آواربرداری و شمع‌بندی و اجرای داربست و پوشش ایرانیت بنا توسط میراث و مالک بودیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به اعتبارات هزینه‌شده برای این بنا از اعتبارات طرح اشتغال پایدار گفت: پارسال مرمت اورسی و درب و پنجره چوبی، اجرای تیر فلزی برای انتقال و کنترل نیرو و همچنین تحمل بار‌های تیر فرعی تالار، اجرای دو مورد بالشتک بتنی، مرمت ازاره سنگی نمای اصلی و قسمتی از ضلع شرقی، مرمت دیوار‌های سنگی و آجری زیرزمین، تراشیدن رویه دیوار ها‌ی زیرزمین که کاه و گل و سیمانکاری کرده بودند و بازکردن بند‌های کهنه و فرسوده و بندکشی مجدد دیوار‌های زیرزمین توسط میراث‌فرهنگی انجام شد.

فلاحی آماده کردن ۵۰ عدد قالب در پوش بتنی، مرمت دیوار‌های محیطی بنا، اجرای طاق زیرزمین، اجرای کانال نای کش، ایجاد حفر چاه، اجرای تیرریزی چوبی سقف، شیب‌بندی پشت بام واجرای بخش الحاقی، قسمت آشپزخانه و سرویس بهداشتی در دو طبقه را از دیگر اقدامات انجام شده در این بنا عنوان کرد.