سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

تدارک گسترده صدا و سیمای مرکز اردبیل برای پوشش عزاداری‌های محرم - خبر

 

 

تدارک گسترده صدا و سیمای مرکز اردبیل برای پوشش عزاداری‌های محرم

در دهه اول محرم امسال با تلاش شبانه روزی و اقدام جهادی کارکنان صدا و سیمای مرکز اردبیل، علاوه بر پوشش مطلوب و شایسته عزاداری های مردم حسینی در همه شهرستانهای استان تجمع های بزرگ و پرشکوه مردم در شهرهای خلخال(در هفتم محرم) و اردبیل( تاسوعا و عاشورا) بصورت زنده از شبکه استانی سبلان وشبکه های سراسری و برونمرزی پخش شد.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز اردبیل،‌پخش بیش 14 هزار و چهارصد و دو دقيقه برنامه  با موضوع فلسفه قيام عاشورا ونهضت حسيني وتبيين فرایض امربه معروف ونهي از منكر، حضور پر شور و شعورمردم عزادار در مساجد و تکایا و خیابان ها و هیئات مذهبی با پوشش گسترده و مطلوب در گستره همه استان از شبكه های راديويي و تلويزيوني استانی و حضور در شبكه هاي ملي وفراملي از عمده عملكرد امسال صدا وسيماي اردبیل محسوب مي شود.

معاونت صداي مركز اردبیل با تأمين، توليد و پخش بيش از 5 هزار و نهصد و پنجاه و دو دقيقه برنامه از شبكه استاني راديو اردبیل، عشق و ارادت خالصانه مردم حسینی اردبیل را منعکس کرد. این معاونت با تولید و پخش ویژه برنامه های نامداران کربلا، هدایت مشعلی، معرفی پیرغلامان، به رنگ خون، کربلا قهرمانلاری،، یک قدم تا عرش،آب و عطش، اصحاب نور، عزاداری بازار، پخش مداحی های قدیمی، پخش زنده ویژه برنامه های روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني و... توانست فلسفه قیام عاشورا و نهضت حسینی را بازگو نماید. همچنین معاونت صدای مرکز علاوه بر پخش ویژ های برنامه های محرم در تمام برنامه های روتین خود نیز به موضوع محرم پرداخته است.

معاونت سيماي مركز اردبیل نيز برنامه‌ريزي هاي دقيق و گسترده اي نسبت به سالهای گذشته براي دهه اول محرم انجام داده بود تا حضور گسترده مردم عزادار مرکز استان و سایر شهرستانهای استان را منعکس نماید . این معاونت با تامین، تولید و پخش بیش از 8 هزار و بیست و یک دقیقه برنامه توانست رضایت مخاطبان استانی و فرا استانی را از شبکه سبلان جلب نماید.

معاونت سيما در اين ايام علاوه بر اختصاص برنامه هاي روتين خود به موضوع قیام خونین امام حسین(ع) و عزاداری ماه محرم، ویژه برنامه هاي متعددي را نيز توليد و پخش نمود كه از مهمترين آنها مي توان به عزاداري شهرستانها (9 برنامه)، مراسمات سنتی طشت گذاری، عزاداری هیات های محلات درحسنیه ثارالله، عزادارهای سنتی بازار در اردبیل، همایش استقبال از محرم، همایش شیرخوارگان، همایش 13 ساله ها، پخش زنده عزاداری مردم ولایتمدار و حسینی خلخال ،‌ پخش زنده تجمعات عظیم مردم اردبیل در روزهای تاسوعا و عاشورا از شبکه استانی و شبکه های سراسری و برونمرزی اشاره نمود.

معاونت خبر مرکز اردبیل نیز همگام با سایر واحد های تولیدی مرکز، با تولید و پخش گزارش های مختلف تلویزیونی و رادیویی از عزاداریهای مردم استان و تهيه و ارسال اخبار و گزارش هاي مختلف رادیویی وتلویزیونی به تهران در مجموع بیش از چهار صد و بیست و نه دقیقه به موضوع محرم پرداخته است.

همچنین پایگاه اطلاع رسانی صدا و سیمای مرکز اردبیل نیز با طراحی و بارگذاری صفحه ویژه محرم 96 اقدام به معرفی ویژه برنامه های رادیویی و تلویزیونی این مرکز نموده است و علاوه برآن  بارگذاری مرثیه خوانی رهبر معظم انقلاب اسلامی به زبان آذری،  انواع مداحی ها، معرفی مادحان و ذاکران و پیرغلامان حسینی اردبیل، شعرای نامدار حسینی استان و معرفی آداب و رسوم مردم اردبیل در محرم و درج 15 مقاله با موضوع محرم از دیگر فعالیت های وب سایت مرکز اردبیل بود.

معاونت جدید فضای مجازی مرکز اردبیل برای اولین بار با استفاده از امکانات اینستاگرام عزاداری پرشور و حماسی مردم اردبیل را بصورت زنده پخش کرد.

برگزاری مسابقه عکس و تصویر عاشورایی و نشان دادن این تصاویر در برنامه های تولیدی-کانال خبرگزاری و رادیو نما از دیگر فعالیت های مرکز اردبیل در ایام سوگواری شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت در دهه اول محرم امسال بود.