جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

تأمین واکسن تب برفکی از 20 اردیبهشت‌ماه - خبر

 

 

تأمین واکسن تب برفکی از 20 اردیبهشت‌ماه

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با تأمین واکسن مورد نیاز از 20 اردیبهشت‌ماه عملیات مایه‌کوبی ضربتی علیه این بیماری در این استان آغاز شده است.

تأمین واکسن تب برفکی از 20 اردیبهشت‌ماه

صادق صالحی عصر امروز در توضیحات خود در مورد بیماری تب برفکی و گزارش‌های منتشر شده از طریق رسانه‌ها به ویژه خبرگزاری فارس، به این رسانه اظهار کرد: بیماری تب برفکی که اخیراً در دام‌های منطقه شایع شده نوع جدید ویروس تب برفکی است و مهم‌ترین علت انتشار بیماری گردش ویروس به دلیل خرید و فروش و نقل و انتقال بی‌ضابطه دام به رغم هشدار جدی به دامداران و روستاییان از طریق رسانه‌های مختلف گروهی است.

وی تصریح کرد: عدم همکاری برخی از دامداران و روستاییان در اجرای طرح‌های ضربتی واکسیناسیون علیه بیماری در ماه‌های قبل و کمبود واکسن جدید بیماری در سطح کشور را نیز نباید نادیده گرفت.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل تبیین کرد: با وجود کمبود واکسن نوع جدید تب برفکی در کشور با رایزنی‌ها و پیگیری‌های انجام شده اداره کل دامپزشکی استان با تأمین به موقع واکسن مورد نیاز نسبت به واکسیناسیون دامداری‌های واقع در شعاع قرنطینه‌ای کانون‌های بیماری تب برفکی در استان اقدام کرده است.

صالحی تشریح کرد: با وجود محدودیت‌های متعدد تمام سعی و تلاش ما در جهت کنترل بیماری تب برفکی بوده و در بحث بیماری‌های ویروسی واگیری چون تب برفکی دامپزشکی استان همواره از عنوان کنترل استفاده کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: ادعای ریشه‌کنی بیماری هرگز مطرح نشده و با وجود اینکه گسترش بیماری در استان متوقف شده و تعداد کانون‌های بیماری محدود است، این خود دلیل بر کنترل روند بیماری است.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل اضافه کرد: اداره‌کل دامپزشکی استان اردبیل به محض اطلاع از بیماری در سریع‌ترین زمان ممکن با اعلام این موضوع به سازمان دامپزشکی کشور از طریق سامانه جی.آی.اس و نمونه‌برداری از دام‌های آلوده و بیمار و ارسال به آزمایشگاه تشخیص مرکز کشور برای تأیید نهایی اقدامات پیشگیرانه و کارشناسی را انجام می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس، صالحی ادامه داد: ما بارها با شفافیت کامل اطلاع‌رسانی دقیقی از موضوع و هشدار به جامعه دامپروری استان از طریق رسانه‌های مختلف انجام دادیم، به طوری که در ادامه روند واکسیناسیون با تأمین واکسن مورد نیاز از 20 اردیبهشت ماه کار شروع شده و عملیات مایه‌کوبی ضربتی علیه بیماری در استان انجام می‌شود.