جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

تالاب میل مغان جان گرفت - خبر

 

 

تالاب میل مغان جان گرفت

با آغاز بارش های پاییزی در چند روز گذشته در استان اردبیل تالاب میل مغان که در آستانه خشک شدن بود، جان گرفت.

تالاب میل مغان جان گرفت

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: 46 تالاب در استان شناسایی شده که در سلامت محیط زیست منطقه نقش مهمی دارند که از جمله این تالاب ها، تالاب سد مرزی میل مغان در 50 کیلومتری شهرستان پارس آباد و سه کیلومتری شهر اصلاندوز بر روی رودخانه مرزی است که همه ساله استراحتگاه پرندگان کمیاب مهاجر محسوب می شود.

محمد خداپرست با بیان اینکه این تالاب یکی از محل های استراحت پرندگان مهاجر است که به ویژه از سمت سیبری به شهرستان پارس آباد سفر می کنند، افزود: با سرد شدن هوا، پرندگان به صورت موقت به این منطقه مهاجرت کرده و در واقع از سرما و یخبندان خود را محافظت می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل مساحت این تالاب را 996 هکتار بیان کرد و گفت: غاز پیشانی سفید کوچک، عقاب تالابی، عقاب شاهی، دلیچه کوچک، اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، لاک پشت مهمیزدار و یک گونه در معرض خطر انقراض عروس غاز در محدوده تالاب شناسایی شده است.

خداپرست به سرشماری سالانه گونه های در معرض خطر تالاب اشاره و تصریح کرد: با بهبود وضعیت بارش و افزایش آب تالاب، این منطقه آماده پذیرایی از پرندگان مهاجر است.

وی با اشاره به اینکه تالاب میل مغان منطقه شکار ممنوع محسوب می شود، گفت: این تالاب در کنوانسیون بین المللی رامسر نیز ثبت شده و دلیل آن شناسایی گونه های جانوری در معرض آسیب پیرامون تالاب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به نظارت مستمر محیط‌ زیست استان از مناطق تحت حفاظت افزود: در طول فصل مهاجرت پرندگان تالاب میل مغان نیز پایش و نظارت خواهد شد تا از شکار گونه‌های در معرض تهدید ممانعت شود.