جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

تالاب میل مغان ثبت جهانی می‌شود - خبر

 

 

تالاب میل مغان ثبت جهانی می‌شود

ریئس محیط زیست شهرستان پارس‌آباد گفت: بیش از ۳۰ هزار پرنده مهاجر در ۳ تالاب‌ بزرگ شهرستان پارس‌آباد زمستان گذرانی می‌کنند.

تالاب میل مغان ثبت جهانی می‌شود

هاشم میرزانژاد اظهار کرد: بیش از ۳۰ هزار پرنده مهاجر که شامل بیش از ۱۰۰ گونه مختلف می‌شود در ۳ تالاب‌ بزرگ شهرستان پارس‌آباد زمستان گذرانی می‌کنند.

وی گفت: شهرستان پارس‌آباد دارای سه تالاب بزرگ بنام‌های تالاب سدمیل مغان، دریاچه  شهرک و تالاب تپراق کندی و همچنین چندین تالاب کوچک حائز اهمیت در حاشیه ارس و دره یورد می‌باشد که بدلیل موقعیت خاص و قرار گرفتن در حاشیه ارس و اغلب دست ساز بوده و در طول سال همیشه پر آب است.

ریئس محیط زیست شهرستان پارس‌آباد با تاکید بر اینکه بحران کم آبی و خشک شدن این تالاب‌ها را تهدید نمی‌کند و حیات وحش موجود در آنجا به مخاطره نمی افتد تصریح کرد: این تالاب‌ها از غنای گونه‌‌ای جانوری و گیاهی متنوعی برخوردار است و در فصل مهاجرت پرندگان در تمامی این تالابها پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی را می‌توان مشاهده کرد

میرزانژاد بیان کرد: از سه تالاب ذکر شده تالاب سدمیل مغان با مطالعاتی که انجام شده در حال ثبت در کنوانسیون بین المللی رامسر می‌باشد که اگر این اتفاق بیفتد امتیاز بسیار بزرگ و مهمی برای استان و شهرستان پارس‌آباد از جهات مختلف خواهد بود. 

به گزارش خبرگزاری فارس،وی به برنامه‌های محیط زیست در روز جهانی تالاب که  با همکاری سایر دستگاهها در کنار تالاب سدمیل مغان برگزار شده بود اشاره کرد و افزود: تشکیل کلاسهای آموزشی تالاب در مقاطع متوسطه، تشکیل زنجیره انسانی طویل جهت حفاظت از تالاب  توسط دانش‌آموزان و عموم مردم، برگزاری همایش پرنده نگری در حاشیه تالاب سدمیل و شناسایی و معرفی پرندگان و توزیع کتابچه شناسنامه تالابهای استان به شرکت کنندگان در همایش از جمله این برنامه‌ها بود.