جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

تالاب‌های کشور قابلیت تبدیل شدن به منطقه نمونه گردشگری را دارند - خبر

 

 

تالاب‌های کشور قابلیت تبدیل شدن به منطقه نمونه گردشگری را دارند

مدیرطرح حفاظت و احیای تالاب‌های کشور گفت:تالاب‌های کشور صیانت شده و قابلیت تبدیل شدن به منطقه نمونه گردشگری را دارند.

تالاب‌های کشور قابلیت تبدیل شدن به منطقه نمونه گردشگری را دارند

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان علی ارواحی، مدیرطرح حفاظت و احیای تالاب‌های کشور امروز در جلسه تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب نئور اردبیل گفت: یک خواست و اراده اجتماعی برای حفاظت از تالاب‌ها در جامعه وجود دارد که باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته و بیش از گذشته تالاب‌ها مورد صیانت و حفاظت قرار بگیرد.

او اظهارداشت: یکی از اصول مهم مدیریت در سازمان محیط زیست حفاظت از تالاب‌هااست که در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته و قانون حفاظت از محیط زیست در مجلس به تصویب رسیده است.

مدیر طرح حفاظت و احیای تالاب‌های کشور با بیان اینکه حفاظت از تالاب نیازمند مشارکت همگانی است افزود:برای حفاظت از تالاب‌ها به دور از منافع بخشی تسهیم منافع باید بیشتر مد نظر قرار بگیرد تا بتوان تعادل را در حفاظت از تالاب‌ها و بهره‌برداری خردمندانه را تامین کرد.

ارواحی گفت: منافع اقتصادی تالاب‌ها باید مورد شناسایی قرار گرفته و به جامعه محلی معرفی شده و بهره برداری بهینه هم از آن صورت پذیرد.

او با تاکید به اینکه تهدید‌های موجود در تالاب‌ها باید به فرصت تبدیل و در فرایند کوتاه مدت طرح جامع را برای آن‌ها تدوین کرد و گفت: در ایران ۱۴۱ تالاب دارای ارزش اکولوژیکی با وسعت بیش از سه میلیون هکتار شناسایی شده که از این تعداد ۲۵ تالاب ثبت شده در سایت کنوانسیون رامسر با بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارای ارزش جهانی و چهار سایت نیز ذخیره‌گاه زیست‌کره زمین هستند.

مدیر طرح حفاظت و احیای تالاب‌های کشور با اشاره به تنوع خوب تالاب‌های کشور بیان کرد: در مجموع تالاب‌های جهان در ۴۲ نوع تیپ طبقه‌بندی شدند که از این تعداد ۴۱ نوع آن در ایران وجود دارد که تالاب‌های کشورمان از این لحاظ منحصر به فرد هستند.

ارواحی درباره عوامل تهدیدکننده تالاب‌های کشور گفت: تهدید تالاب‌ها تنها مربوط به کمبود منابع آبی در فصل‌های مختلف نیست و سایر عواملی، چون فشار الگوی‌های معیشتی به تالاب، ورود آلایندگی به آب تالاب، تغییر اقلیم و بهره‌برداری ناپایدار از تالاب نیز به عنوان تهدیدات مهم تالاب محسوب می‌شوند که تمامی آن‌ها نیازمند داشتن برنامه‌ریزی منطقه‌ای برای حوزه تالابی است.

او همچنین با اشاره به برنامه‌های اولویت‌دار سازمان حفاظت از محیط زیست عنوان کرد: تعیین حقابه‌های زیست محیطی که مطالعات آن به اتمام رسیده جزو مطالبات اصلی این سازمان از وزارت نیرو است تا با توجه به اهمیت موضوع انتظار می‌رود برای تثبیت شرایط تالاب‌ها به آن‌ها اختصاص یابد.