جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

تالاب‌های شمال استان اردبیل میزبان پرندگان مهاجر - خبر

 

 

تالاب‌های شمال استان اردبیل میزبان پرندگان مهاجر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان مهاجر در استان اردبیل مشاهده نشده و گزارشی را در این زمینه شاهد نبودیم.

تالاب‌های شمال استان اردبیل میزبان پرندگان مهاجر

سیدرضا موسوی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر تالاب‌های شمال استان اردبیل میزبان پرندگان مهاجر از سیبری و مناطق سردسیر روسیه است که به رغم مشاهده علایمی از بیماری آنفلوانزای حاد و فوق حاد پرندگان در کشورهای روسیه و حوزه قفقاز تاکنون هیچگونه مورد مشکوکی از این بیماری در تالاب‌های استان و توسط پرندگان مهاجر مشاهده نشده است.

وی اغلب پرندگان مهاجر وارده شده به این منطقه را پلیکان، قوی، غاز و انواع اردک، فاخته و درنا اعلام کرد و گفت: این گونه‌ها که اغلب گونه‌های در حال انقراض هستند برای زمستان‌گذرانی به شمال استان اردبیل مهاجرت کرده‌اند تا در کنار زمستان‌گذرانی بتوانند زیست مناسبی را در این استان داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ممنوع اعلام شدن شکار در مناطق مختلف استان اردبیل را اعلام کرد و افزود: هرگونه شکار پرندگان، حیوانات و وحوش ممنوع است و این ایام شکار از اواسط پاییز تا اواخر زمستان ادامه دارد امسال به دلیل مشاهده علایمی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ممنوع اعلام شده و هیچ کس حق شکار در تالاب‌ها و مناطق مهاجرپذیر پرندگان را ندارند.

موسوی تصریح کرد: ما اگر موارد مشکوکی را مشاهده کنیم یا مردم گزارشی از لاشه‌های مشکوک در این زمینه ارائه کنند قطعا برنامه‌های حفاظتی و مقابله با این بیماری خطرناک را تشدید خواهیم کرد تا جلوی گسترش این بیماری گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، این مسئول در پایان سخنان خود گفت: ممکن است در کشورهای همسایه نظیر آذربایجان موارد مشکوکی از این بیماری مشاهده شده باشد اما در این استان چنین مواردی را شاهد و ناظر نبودیم.