رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

تاثیرات اجرای طرح تحول سلامت در استان اردبیل - خبر

 

 

تاثیرات اجرای طرح تحول سلامت در استان اردبیل

مدتی است که اجرای سومین مرحله طرح تحول سلامت همزمان با سراسر کشور در استان اردبیل نیز آغاز شده است.

ورود تکنولوژی های درمانی جدید اگر چه امید انسانها را برای درمان بیماریها افزایش داده است اما باعث افزایش هزینه های درمانی نیز شده است. به گونه ای تامین هزینه درمان برخی بیماریها از توان اکثر شهروندان خارج است. بنابراین دولت ها با شیو ه های متفاوت سعی می کنند برای افزایش رفاه عمومی بخشی از هزینه های درمانی مردم را تامین کنند.

در همین رابطه دولت جمهوری اسلامی ایران نیز طرح تحول نظام سلامت را تدوین و اجرای آن را از 15 اردیبهشت ماه امسال به صورت مرحله به مرحله آغاز کرد.
وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در اجرای طرح تحول سلامت اهدافی مهمی از جمله کاهش میزان پرداختی بیماران در بیمارستان‌های دولتی ، ترویج زایمان طبیعی، ارتقای کیفیت اقامتگاهی بیمارستان‌ها ، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم ، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان‌های دولتی ، ارتقای و برنامه حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند را دنبال می کند که بخش زیادی از آنها در حال تحقق یافتن هستند.

یکی از مهمترین دستاوردهای مثبت اجرای طرح تحول سلامت کاهش قابل ملاحظه هزینه های درمانی مردم است. قبل از آغاز اجرای طرح تحول سلامت مردم حدود 37 درصد هزینه های درمانی خود را پرداخت می کردند که با اجرای این طرح سهم پرداختی مردم به 8 درصد کاهش یافته است. این میزان قرار است باز هم کمتر شود و با اتمام مرحله سوم طرح تحول نظام سلامتاین طرح، سهم پرداختی بیماران شهری و روستایی به ترتیب به 6 و 3 درصد کاهش می یابد.

از آنجا که در طرح تحول سلامت تعرفه بیمارستانهای خصوصی و دولتی تعیین و شفاف سازی شده است ، هیچ پزشکی حق دریافت پول زیر میزی را ندارد وتمامی پرداخت های مردم باید بصورت شفاف و بر اساس صورتحساب باشد. موضوعی که انتظار می رود با نظارت دقیق دانشگاه علوم پزشکی استان در همه مراکز درمانی به طور کامل رعایت شود.