سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

بیمه 50 درصدی خانوار عشایری استان - خبر

 

 

بیمه 50 درصدی خانوار عشایری استان

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل گفت: 50 درصد خانوارعشایری استان اردبیل تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفته اند.

بیمه 50 درصدی خانوار عشایری استان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قادر هنرمند در همایش مدافعان حرم حضرت زینب(س) که با حضور عشایر شهرستان نیر در مسجد جامع شهر نیر برگزار شد با بیان اینکه اردبیل در پوشش بیمه تامین اجتماعی عشایر رتبه نخست کشوری را دارد افزود: 40درصد دام عشایر استان نیز تحت پوشش صندوق بیمه قرار گرفته اند که از این حیث نیز استان اردبیل رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است. وی درادامه با بیان اینکه تاکنون 305 پانل خورشیدی در مناطق ییلاقات عشایر استان نصب شده است گفت: بزودی 800 پانل خورشیدی دیگر نیز در مناطق عشایر نشین استان نصب خواهد شد.

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل همچنین از اختصاص 15 میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به 18 قشلاق شهرستان پارس آباد خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه آب شرب سالم به این قشلاقات تزریق خواهد شد. هنرمند درادامه به وام عشایری هم اشاره کردو گفت: امسال 4 میلیارد تومان برای متقاضیان وام عشایر که یک هزارو200نفر می باشند اختصاص یافته که تلاش می شود این رقم به 6 میلیارد تومان برسد و اگر این اتفاق صورت گیرد تمام متقاضیان وام عشایر از این تسهیلات بهره مند خواهند شد.

وی درادامه از تسدیع 3 هزارو400 کیلومتر راه عشایری استان هم خبر داد و گفت: 3هزارو 400کیلومتر جاده در مناطق ییلاقی و قشلاقی استان اردبیل احداث، بازگشایی و نگهداری شده است. وی همچنین به اجرای طرح هادی در مناطق قشلاقی عشایر نشین استان هم اشاره کردو گفت: طرح هادی با چشم انداز 20 ساله بزودی برای قشلاقات عشایر نشین استان اردبیل تهیه و اجرا خواهد شد. هنرمند درادامه از اخذ مجوز احداث 4 باب مدرسه شبانه روزی در قشلاقات عشایرنشین استان هم خبر داد.

مدیرکل امور عشایر استان در خصوص رتبه کشوری عشایر استان از لحاظ تولیدات گفت: عشایر استان اردبیل در تولیدات رتبه 3 تولیدات فرآورده های لبنی ، رتبه 3 خانوار ، رتبه 3 ایلی ، رتبه 4 مرتع ، رتبه 5 دامی و رتبه 8 جمعیت انسانی را در سطح کشور به خود اختصاص داده است. وی با اشاره به کمک های قابل توجه عشایر غیور به مدافعان حرم هم افزود:سال گذشته توسط عشایر غیور استان اردبیل 530 راس گوسفند و 100کیسه آرد به مدافعان حرم و زائرین اربعین حسینی کمک شد .

حجت الاسلام میکائیل مقدسی امام جمعه نیر هم با بیان اینکه عشایر همیشه در صحنه انقلاب و دفاع از میهن حضور پر رنگی داشته اند اضافه کرد: هروقت کشور و انقلاب به کمک نیاز داشت عشایر پیشرو بود و در جنگ تحمیلی شاهد و ناظر آن بودیم. دراین همایش سرهنگ حسن دهقانی فرمانده سپاه ناحیه نیرگفت: از زمان آغاز کار ستاد پشتیبانی کمک به مدافعان حرم تاکنون توسط مردم خیر شهرستان نیر 140 میلیون تومان کمک نقدی به مدافعان حرم زینب جمع آوری شده است