سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

بیله‌سوار رکورد برداشت کلزا در استان اردبیل را شکست - خبر

 

 

بیله‌سوار رکورد برداشت کلزا در استان اردبیل را شکست

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله سوار گفت: سال گذشته با برداشت 5 هزار و 200 کیلوگرم از یک هکتار مزرعه دیم در این شهرستان، رکورد برداشت کلزا در استان اردبیل شکسته شد.

بیله‌سوار رکورد برداشت کلزا در استان اردبیل را شکست

ربعلی جهانی اظهار کرد: برنامه ابلاغی سازمان جهادکشاورزی استان برای کشت کلزا در این شهرستان در سال زراعی 97-98، 6هزار هکتار است و برای این میزان بیش از 40تن بذر مورد نیاز است که با هماهنگی‌های به عمل آمده بذور مورد نیاز به اندازه و به‌موقع از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان تأمین می‌شود.

وی افزود: کشت دانه‌های روغنی از جمله کلزا در راستای برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای خودکفایی در تولید روغن خوراکی در برنامه ششم توسعه قرار داشته که با تلاش کشاورزان و حمایت دستگاه های ذی‌ربط تولید دانه های روغنی و تولید روغن خوراکی به حد خودکفایی برسد.
مدیر جهاد کشاورزی بیله‌سوار ادامه داد: سال گذشته حدود 4100 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان زیر کشت کلزا رفت که از این میزان ، 6 هزار و هفتصد تن محصول برداشت شد و تلاش می شود با اقدامات ترویجی و اصلاحی و بهره‌گیری از بذور اصلاح شده، میزان برداشت این محصول در هکتار افزایش یابد.

وی بیان کرد: سال گذشته با برداشت 5 هزار و 200 کیلوگرم از یک هکتار مزرعه نمایشی دیم در این شهرستان، رکورد برداشت این محصول در استان شکسته شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، جهانی گفت: کلزا گیاهی در مقایسه با گندم 40 درصد آب کمتری نیاز داشته و بهترین محصول تناوبی برای سایر محصولات در شهرستان است.