جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

بیش از ۶ هزار مسکن روستایی خلخال مقاوم‌سازی شد - خبر

 

 

بیش از ۶ هزار مسکن روستایی خلخال مقاوم‌سازی شد

مدیر بنیاد مسکن خلخال گفت: از زمان اجرای طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی در کشور تاکنون بیش از ۶ هزار واحد مسکونی از مجموع واحدهای مسکونی روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان بهسازی ، نوسازی و مقاوم‌سازی شده است.

بیش از ۶ هزار مسکن روستایی خلخال مقاوم‌سازی شد

محمد حاتمی افزود: از مجموع ۱۲ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی روستایی در ۱۴۲ روستای دارای سکنه این شهرستان، بیش از ۶ هزار واحد مسکونی بی‌دوام و کم‌دوام مقاوم‌سازی شده و ۹ هزار واحد مسکونی نیازمند مقاوم‌سازی است.

او گفت: واحدهای مسکونی با پرداخت تسهیلات پنج درصدی مقاوم‌سازی از سوی بنیاد مسکن خلخال و با نظارت مستقیم این نهاد در مقابل حوادث قهری همچون زلزله مقاوم‌سازی شده است.
وی افزود: با احتساب چهار درصد واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی شده غیرتسهیلاتی بنیاد مسکن که از سوی اهالی روستاهای خلخال اجرا شده، مجموع واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی شده در برابر زلزله به بیش از ۵۰ درصد می‌رسد.
وی همچنین اظهارداشت: آمار ارائه شده در زمینه واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی شده روستایی بر اساس آمار گواهی پایان کار صادر شده بوده و واحدهای مسکونی در حال اجرای طرح ، معرفی شده به بانک و یا واحدهایی که موفق به عقد قرارداد و دریافت تسهیلات بانکی شده، را شامل نمی‌شود.
او با بیان اینکه از ۲۰۲ واحد مسکونی روستایی معرفی شده برای دریافت تسهیلات بانکی ۱۱۹ واحد موفق به عقد قرارداد با بانک عامل شدند، افزود: ادامه اجرای طرح مقاوم‌سازی در این شهرستان با جدیت دنبال می‌شود.

حاتمی با اشاره به مقاوم‌سازی کامل ۲ روستای ترازوج و مصطفی‌لو خلخال بیان‌کرد: در روستای ترازوج بخش مرکزی در سال ۱۳۹۶ بیش از ۴۵ واحد مسکونی مقاوم‌سازی شد که با همت بانک‌های عامل و کارگروه مسکن شهرستان خلخال این واحدها در اختیار اهالی قرار گرفت.

وی گفت: کار ساخت و ساز و مقاوم‌سازی در روستای مصطفی‌لو از اوایل سال‌جاری آغاز شد که بیش از ۸۰ درصد واحدها مقاوم‌سازی و تنها ۲۰ واحد باقیماند که تا پایان نیمه نخست سال آینده این واحدها نیز به بهره‌برداری خواهند رسید.