سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

بیش از ۴۰۰ نوع گیاه دارویی در خلخال شناسایی شد - خبر

 

 

بیش از ۴۰۰ نوع گیاه دارویی در خلخال شناسایی شد

مدیر جهاد کشاورزی خلخال از شناسایی بیش از ۴۰۰ گونه گیاه دارویی در مناطق مختلف این شهرستان خبرداد.

بیش از ۴۰۰ نوع گیاه دارویی در خلخال شناسایی شد

محمد شاد خاطرافزود: با توجه به وجود شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی در این شهرستان برای کشت و پرورش انواع گیاهان دارویی و حمایت از متقاضیان کشت این گیاهان در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی خلخال قرار گرفته است.

وی اظهارکرد: با توجه به افزایش روزافزون تقاضا برای خرید گیاهان دارویی در جامعه تلاش می‌شود تا با راهنمایی و ارائه مشاوره‌های کارشناسی به مجریان، وسعت زیر کشت گیاهان دارویی و تولید محصول را افزایش دهیم.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: کشت گیاهان دارویی در سال‌های اخیر در این شهرستان افزایش یافته و با توسعه آن می‌توان صنایع فرآوری تبدیلی آن را راه‌اندازی کرد که این کار منجر به توسعه و رونق اقتصادی مناطق و حل مشکل بیکاری خواهد شد.

شاد خاطر افزود: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از گونه‌های مختلف گیاهان دارویی شناسایی شده در استان اردبیل مختص مناطق کوهستانی شهرستان خلخال بوده و این منطقه ظرفیت بزرگی برای کشت توسعه گیاهان دارویی محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه سیاست سازمان جهاد کشاوزی استان اردبیل و مدیریت جهاد کشاورزی خلخال ترویج و توسعه کشت این گیاهان دارویی در مناطق مختلف استان است، گفت: تاکنون ۴۳۰ گونه گیاهان دارویی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۲۴۰ گونه در شهرستان خلخال قابلیت رشد دارند.

وی افزود: ارتفاع مناسب از سطح دریا ،اقلیم متفاوت و خاک مرغوب در مناطق مختلف خلخال متناسب با کشت و توسعه انواع گیاهان دارویی بوده و سازمان جهاد کشاورزی استان از مجریان طرح‌های پرورش گیاهان دارویی و یا متقاضیان اجرای طرح‌های فرآوری گیاهان دارویی حمایت می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: وجود بیش از ۹۰ کیلومتر نوار ساحلی در حاشیه رودخانه بزرگ و پرآب قزل‌اوزن خلخال می‌تواند به عنوان ظرفیت بزرگی برای کشت و توسعه گیاهان دارویی در این منطقه از جنوب استان محسوب شود.