جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

بیش از ۲ هزار تن انواع محصولات سردرختی در نیر تولید شد - خبر

 

 

بیش از ۲ هزار تن انواع محصولات سردرختی در نیر تولید شد

مدیر جهاد کشاورزی نیر از تولید بیش از ۲ هزار تن انواع محصولات سردرختی در این شهرستان خبرداد.

بیش از ۲ هزار تن انواع محصولات سردرختی در نیر تولید شد

رضا ناصری سطح باغات این شهرستان را ۵۶۳ هکتار ذکر کرد که انواع محصولات سردرختی سیب ، گلابی ، به ، گیلاس ، آلبالو ، هلو و شلیل و بسیاری دیگر از محصولات سردرختی را شامل می‌شود.

او افزود: در سال‌های گذشته برغم وجود شرایط نامساعد طبیعی از قبیل سرما و تگرگ همه ساله بخش قابل ملاحظه‌ای از محصولات سردرختی آسیب می‌بینند.

وی استفاده از محیط‌های سربسته برای تولید و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه گلخانه‌ها در سال‌های گذشته، جهش قابل ملاحظه‌ای داشته و برنامه‌ریزی شده تا در پنج هکتار طبق برش سال ۹۹ گلخانه راه‌اندازی و به بهره‌برداری برسد که تحول مهمی در تولید محصولات گلخانه‌ای و بکارگیری نیروهای جوان و تحصیل‌کرده و بیکار در منطقه و استان خواهد داشت.

وی گفت: حدود ۲ هکتار گلخانه کوچک مقیاس در حال فعالیت از این مساحت گلخانه‌ای به بخش خصوصی واگذار شده است که با توجه به ظرفیت‌هایی که بخش خصوصی در بهره‌وری مطلوب و استفاده بهینه از منابع آبی و خاکی دارد، شاهد رشد و شکوفایی این بخش بیش از پیش خواهیم بود.

او یکی از مهم‌ترین رسالت‌های اداره تولیدات گیاهی را تامین میوه‌های سردرختی و بی‌نیازی این محصولات به واردات آن از کشورهای خارج دانست و افزود: تولید ارزان و با صرفه اقتصادی و استفاده از نهال‌های سازگار با شرایط آب و هوایی استان یکی از اساسی‌ترین اهدافی است که این مدیریت دنبال می‌کند.