جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

بیش از ۲۰ هزار اصله نهال گردو در خلخال توزیع می‌شود - خبر

 

 

بیش از ۲۰ هزار اصله نهال گردو در خلخال توزیع می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: هماهنگی لازم برای تهیه و توزیع بیش از ۲۰ هزار اصله نهال گردوی مقاوم در مقابل سرما در بین باغداران این شهرستان انجام شد.

بیش از ۲۰ هزار اصله نهال گردو در خلخال توزیع می‌شود

محمد شاد خاطر اظهارکرد: درخت گردو جزو مهم‌ترین محصولات کشاورزی این شهرستان بویژه در باغات بخش کوهستانی و فاقد اراضی کشاورزی شاهرود است ولی هر سال سرمای دیررس بهاره موجب از بین رفتن بخش مهمی از محصولات باغی و سردرختی از جمله گردوی باغ‌های این منطقه می‌شود.

وی افزود: برای حل این مشکل نیاز به اجرای طرح اصلاح درختان گردو و جایگزینی ارقام سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه و توزیع نهال‌های گردوی دیر گل و برگ ده در بین باغداران است.

او بیان کرد: در کنار اجرای طرح سرشاخه‌کاری گردو در باغ‌های گردو و درختان کهنسال تامین نهال گردوی چندلر و فرنور که مورد تایید متخصصان کشاورزی و محققان می‌باشد، در دستور کار این اداره قرار گرفته است.

شاد خاطر گفت: بدلیل کمبود و گرانی نهال گردوی چندلر و فرنور نماینده مردم شهرستان خلخال  وکوثر  طی نامه‌ای از وزیر  جهاد کشاورزی درخواست ۲۰ هزار نهال گردو برای توزیع در بین باغداران گردوی خلخال کرد و انتظار می‌رود با دستور وزیر جهاد کشاورزی و مشخص شدن قیمت نهایی نسبت به خرید نهال و توزیع آن اقدام شود.

وی تامین و توزیع نهال اصلاح شده تجاری دیرگل و دیر برگ‌ده برای کاهش مخاطرات سرمازدگی بهاره و سرشاخه‌کاری گردو بر روی درختان قدیمی با بکارگیری ارقام تجاری را از مهم‌ترین فعالیت‌هایی ذکر کرد که توسط این مدیریت برای افزایش گردو انجام شده است.

وی تشریح کرد: با جایگزینی ارقام مقاوم در مقابل سرما  گام بلندی در مسیر توسعه کشاورزی و افزایش کمی و کیفی تولید گردو در این منطقه برداشته می‌شود.

وی از متقاضیان برای تحویل نهال‌های گردو خواست تقاضای اولیه خود را به مدیریت جهاد کشاورزی خلخال و یا مراکز خدمات کشاورزی  هشتجین، برندق، شال و کلور تحویل دهند