جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

بیش از ۱۶ هزار دام در کشت و صنعت مغان مایه‌کوبی شد - خبر

 

 

بیش از ۱۶ هزار دام در کشت و صنعت مغان مایه‌کوبی شد

رییس اداره دامپـزشکـی شهـرستـان پارس‌آباد از مایه‌کوبی بیش از ۱۶ هزار دام سنگین در فاز دوم اجرای طرح ضربتی واکسیناسیون تب برفکی در کشت و صنعت و دامپروری مغان خبر داد.

بیش از ۱۶ هزار دام در کشت و صنعت مغان مایه‌کوبی شد

دکتر جابر غائبی گفت: هزینه واکسن این طرح توسط مجتمع کشت و صنعت مغان و هزینه عملیات مایه‌کوبی با استفاده از توان بخش دولتی دامپزشکی پارس‌آباد تامین شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر منطقه عاری از بیماری تب برفکی است، افزود: بـا تـلاش‌های انجام شده در سال‌های اخیر موردی از بیماری تب برفکی در بزرگترین مجتمع کشت و صنعت و دامپروری کشور مـشاهـده نشده است.

او با اشاره به انواع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بیان کرد: عدم جلوگیری از گسترش این بیماری‌ها علاوه بر ایجاد خسارت‌های اقتصادی و مالی، بهداشت عمومی جامعه را نیر تهدید می‌کند.

رییس اداره دامپزشکی پـارس‌آباد اقداماتی مانند قرنطینه و رعـایـت اصول بهداشتی، امنیت زیستی دام‌ها و مایه‌کوبی آنها در فواصل زمانی مشخص در طول سال را از اولویت های دامپزشکی عنوان کرد.

غائبی با اشاره به اهمیت کشت و صنعت مغان در تامین گوشت، لبنیات و فرآورده‌های گوشتی و لبنی کشور اضافه‌کرد: بــه لحــاظ جمعیت و تــراکم زیاد دام در این مجتمع تمامی برنامه‌های واکسیناسیون بــا حساسیت و دقت خاصی طبق زمان‌بندی مشخص به طور منظم و مدون اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه واکسن تب برفکی به اندازه کافی در تمام مراکز بخش دولتی و خصـوصی شهرستان پارس‌آباد وجود دارد، گفت: دامداران برای حفظ سلامتی دام‌ها و جلوگیری از شیوع بیماری علاوه بر رعایت مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای با ضدعفونی کردن مداوم دامداری از خرید و فروش و جابجایی

غیرمجاز خودداری کرده و نسبت به مایه‌کوبی آنها اقدام کنند.

مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان یکی از بزرگترین و مجهزترین مجتمع‌های صنعتی و دامپروری کشور اسـت.

این مجـتمع دارای پنج ایستگـاه گاو شیری ، سه ایستگاه پرورش تلیسه و یک ایستگاه پرورش گاو نر اصیل پرواری بوده و جمعیت دام سنگین آن بیش از ۱۷ هزار راس می‌باشد.